​Nie będzie odszkodowań dla gmin, które razem z Krakowem starały się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Głosy dotyczące rekompensat pojawiły się po wczorajszej rezygnacji miasta z walki o tę imprezę po negatywnym wyniku niedzielnego referendum. Samorządy odzyskają natomiast niewykorzystane składki.

Partnerzy Krakowa w walce o organizację igrzysk - Zakopane, Kościelisko i Bukowina Tatrzańska - wpłacali składki do wspólnego budżetu. Było to od 120 do 200 tysięcy złotych. Pieniądze ze wspólnej puli, które nie zostały wydane, będą zwrócone do gminnych kas.

Samorządy nie mogą liczyć na odszkodowania. Wszyscy świadomie ponosiliśmy wydatki i nie ma takiego podmiotu, który mógłby jakiekolwiek odszkodowania wypłacać. To nie jest projekt, który nam gwarantował sukces, tylko projekt, który chcieliśmy wspólnie zrealizować dla osiągnięcia jakiegoś celu - usłyszał nasz reporter Maciej Grzyb od wiceprezydent Krakowa Magdaleny Sroki.

Być może nawet jutro będzie wiadomo, jakie kwoty z niewykorzystanych składek krakowski magistrat zwróci podhalańskim gminom.

"Władzom Krakowa zabrakło wiary"

Wczoraj wieczorem oświadczenie ws. rezygnacji z walki o igrzyska wydała była szefowa Komitetu Konkursowego Kraków 2022 Jagna Marczułajtis-Walczak. Odpowiedziała w nim na zarzuty prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Myślę, że władzom Krakowa zabrakło wiary w to, że Polska może zostać wybrana na gospodarza igrzysk. Brak tego przekonania było widać przez cały okres pracy nad projektem - napisała.

Nic nie stało na przeszkodzie, aby władze Krakowa zapytały mieszkańców o zdanie na początku procesu ubiegania się o organizację igrzysk. ZIO to projekt narodowy, który wymagał ciężkiej pracy, wytrwałości, konsekwencji w działaniu, ale przede wszystkim umiejętności współpracy ponadpolitycznej i wzajemnego zaufania - dodała Marczułajtis.

Od początku starań o organizację igrzysk w 2022 roku mieliśmy pełne poparcie Rządu RP oraz lokalnych samorządów. Międzynarodowy Komitet Olimpijski traktował nas jak poważnego partnera i nie mam wątpliwości, że Kraków znalazłby się w drugim etapie kandydatury, a następnie miał mocną pozycję w walce o przyznanie roli Miasta Gospodarza ZIO 2022 - kontynuowała poseł PO.

70 proc. głosów przeciwko igrzyskom

Wczoraj rano Jacek Majchrowski oficjalnie ogłosił, że miasto kończy starania o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku z powodu niskiego poparcia mieszkańców dla tej idei. W niedzielnym referendum frekwencja wyniosła ponad 30 proc., a większość głosujących - 69,72 proc. - opowiedziała się przeciw staraniom o organizację imprezy.