RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Kraków: Przekroczone normy ozonu w powietrzu

Publikacja: Piątek, 29 kwietnia (20:02) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (11:00)

Szkodliwy ozon to negatywny skutek słonecznej pogody, jaka od kilku dni panuje w Małopolsce. Trzy stacje badające jakość powietrza zanotowały przekroczone normy tego toksycznego gazu. Najwięcej ozonu jest w powietrzu pomiędzy godziną 11 a 18. Ten drażniący gaz powoduje senność i bóle głowy.

Ozon może drażnić nasze górne drogi oddechowe, drażni nasze oczy i również negatywnie oddziałuje przede wszystkim na skórę - wymienia Paweł Ciećko, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Ozon powstaje w wyniku reakcji tlenków azotu, które emitują samochody, i słonecznego promieniowania ultrafioletowego. Nie można się przed nim zabezpieczyć żadnymi kremami ani substancjami. Będzie go mniej w powietrzu tylko wtedy, gdy zmniejszymy liczbę samochodów na drogach - co jest raczej niemożliwe - albo, kiedy słońce schowa się za chmurami - co niestety wiąże się z pogorszeniem pogody.

Źródło: RMF FM

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: