Około 40 tysięcy krakowian do jutrzejszego popołudnia nie będzie mieć w kranach wody. Przerwa w dostawach jest spowodowana modernizacją magistrali wodociągowej w południowej części miasta.

Rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Robert Żurek poinformował, że prace ruszyły w nocy zgodnie z planem. Modernizowane są urządzenia w tzw. komorze zasuw na magistrali wodociągowej w rejonie ul. Szarych Szeregów.

Nigdy wcześniej MPWiK nie przeprowadzało prac związanych z wstrzymaniem zasilania w wodę na tak dużą skalę. Na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Od godziny 1 do 5 nad ranem trwało opróżnienie magistrali z wody, a później przystąpiono do prac modernizacyjnych - podał Żurek.

Przerwa w dostawach wody do mieszkańców 9 osiedli na południu Krakowa i mieszkańców Libertowa w gminie Mogilany ma potrwać około 36-38 godzin - mniej więcej do 13:00 w czwartek.

Mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w wodę w 11 zastępczych punktach poboru (poniżej znajdziecie pełną listę tych punktów i mapkę z ich lokalizacją). W razie potrzeby uruchomione mają być cysterny.

Sieć wodociągowa w Krakowie ma obecnie 2 134 km długości, a dostęp do niej ma 99 procent mieszkańców miasta.

Zastępcze punkty poboru wody zlokalizowano w następujących miejscach:

przy ul. Marcika 11, Sobótki 24, Turniejowej 24, Sławka 56, Chłodnej 6, Turonia 16, przy skrzyżowaniach ulic: Fredry-Milana, Tyniecka-Jemiołowa, Mochnaniec-Zelwerowicza (hydrant przeciwpożarowy nr 7929), Kobierzyńska-Zalesie 33 (hydrant przeciwpożarowy nr 3075), Winnicka-Królówka (hydrant przeciwpożarowy nr 2055).

Informacje nt. zastępczych punktów poboru uzyskacie również za pośrednictwem infolinii pod numerami: 994, 12 42 42 303 oraz 12 42 29 205. Aktualizowane na bieżąco informacje nt. postępu prac modernizacyjnych publikowane są natomiast na stronach Wodociągów Krakowskich.

(edbie)