8 osób podejrzanych o wręczanie i przyjmowanie łapówek w zamian za ustawianie przetargów zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego – nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Wśród zatrzymanych jest wysoki rangą urzędnik Narodowego Banku Polskiego.

Funkcjonariusze zatrzymali m.in. Jana L. – naczelnika w Departamencie Informatyki i Telekomunikacji NBP. Przetargi, które miał za łapówki ustawiać, dotyczyły serwisowania i napraw sprzętu teleinformatycznego w Narodowym Banku Polskim. Pieniądze miał otrzymywać od dwóch przedstawicieli firmy komputerowej.

Jak dowiedział się Krzysztof Zasada, w trakcie badania tego procederu natrafiono również na fikcyjne umowy wystawiane na tzw. „słupy”. Właśnie na ich konta dwaj komputerowcy przelewali pieniądze za prace, których nie wykonano. Według śledczych ten korupcyjny układ funkcjonował od 2001 do 2008 r. Wstępne szacunki wskazują na to, że Jan L., ustawiając przetargi w NBP, przyjął w łapówkach prawie 400 tysięcy złotych.