27% Polaków napiętnowało korupcję w świecie polityki w sondażu instytutu Gallupa wykonanego na zlecenie Transparency International. 21 procent uznało, że najpierw należałoby rozprawić się z łapówkarstwem w służbie zdrowia.

Pytanie brzmiało: Jaką instytucję najpierw by Państwo wybrali, żeby wyeliminować w niej korupcję? Wyniki badań różniły się w zależności od kraju. W Peru i Kamerunie pierwsze miejsce w odpowiedziach na pytanie ankiety zajęły sądy, w Hongkongu i Meksyku - policja, a w Chorwacji i Gruzji - służby medyczne.

Zdaniem szefowej Transparency International w Polsce Julii Pitery mówienie, że korupcja w świecie polityki i w służbie zdrowia nie ma nic wspólnego, jest wielkim nieporozumieniem.

Prosta łapówka na poziomie leczenia jest wynikiem braku systemu finansowania i zarządzania służbą zdrowia. To tak naprawdę nie to jest przyczyną korupcji w służbie zdrowia – jest skutkiem - uważa Pitera. Szefowa TI w Polsce uważa jednak, że jeśli dla Polaków korupcja w służbie zdrowia jest ważniejsza od tej w polityce to i tak źle świadczy to o politykach.

07:45