Premier Ewa Kopacz poinformowała, że rozpoczęty w poniedziałek przegląd pracy wiceministrów potrwa trzy tygodnie. W poniedziałek Kopacz wizytowała resort finansów; w następnej kolejności spotka się z wiceministrami gospodarki i spraw zagranicznych.

O poniedziałkowym spotkaniu w Ministerstwie Finansów szefowa rządu powiedziała, że było "długie i dość trudne".

Większość pytań zadawałam ja - wiceministrowie starali się odpowiadać na te pytania. Nie ze wszystkiego jestem zadowolona, szczególnie z tempa prac w tych obszarach, które były zgłoszone przez mnie podczas wygłaszania expose. Wydałam więc dyspozycje, które mają na celu przyspieszyć te prace, żeby wywiązać się ze złożonych deklaracji - powiedziała premier.

Kopacz: Jutro decyzje po zamieszaniu z ustawą podatkową

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała na wtorek podjęcie decyzji ws. zbyt późnego opublikowania ustawy o rajach podatkowych. Dodatkowo poinformowała, że otrzymała już raport z kontroli w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. czytaj więcej

Pytana, czy po przeglądzie w resorcie finansów widzi szansę na obniżenie podatków, Kopacz powiedziała: Widzę szansę na to, że dotrzymam słowa, jeśli chodzi o ordynację podatkową. Zgodnie ze złożoną deklaracją podczas expose na pewno te prace przyspieszą.

Podczas swojego expose premier zobowiązała resort finansów do zdecydowanego przyspieszenia prac nad nową ordynacją podatkową: założenia do ustawy mają być gotowe na początku 2015 r., czyli dużo wcześniej niż zapowiadało poprzednio MF.

Odnosząc się do swoich spotkań w resortach Kopacz przypomniała, że kiedy rząd Donalda Tuska podawał się do dymisji, rezygnację złożyli nie tylko ministrowie konstytucyjni, ale też wiceministrowie.

Dlatego też rozpoczęłam przegląd pracy wiceministrów w randze sekretarzy i podsekretarzy stanu. Rozpoczęłam od Ministerstwa Finansów i będzie ten przegląd trwał trzy tygodnie - poinformowała premier. Jak dodała, kolejne resorty, które będzie wizytować, to Ministerstw Gospodarki i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zapewniła, że harmonogram jej spotkań z wiceministrami będzie przedstawiony opinii publicznej.

To jest okazja do przeglądu zaangażowania i pracy wiceministrów, oni wszyscy muszą wiedzieć, że ci którzy solidnie pracują i wywiązują się ze swoich obowiązków, mogą być spokojni o swoje stanowiska. Ci, którzy nie spełnią oczekiwań, będą musieli się ze tymi stanowiskami pożegnać - podkreśliła szefowa rządu.

Pytana, czy będzie "kobiecy desant" na stanowiska wiceministrów - o czym spekulują media - Kopacz powiedziała, że "to, czy ktoś chodzi w spódnicy, czy w spodniach nie będzie decydować o tym, czy będzie w tym rządzie". Będą decydować przede wszystkim kompetencje i determinacja w wykonywaniu swoich zadań - podkreśliła szefowa rządu.

Premier powiedziała, że trzy tygodnie zaplanowane na przegląd pracy wiceministrów, może wydawać się długim okresem, ale - jak wyjaśniła - wydarzenia międzynarodowe, w tym szczyt UE w Brukseli, dotyczący pakietu klimatycznego, który odbędzie się 23-24 października, powodują, że w tym tygodniu musi skupić się na przygotowaniach do posiedzenia Rady Europejskiej.

(acz)