Bronisław Komorowski zaprosił Benedykta XVI do złożenia wizyty w Polsce. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Komorowski wystosował do papieża list, w którym podkreślił, że Polacy z wdzięcznością i wzruszeniem wspominają pierwszą pielgrzymkę Benedykta XVI do naszego kraju w 2006 roku.

Będziemy zaszczyceni i szczęśliwi, mogąc ponownie podejmować Ojca Świętego w naszej Ojczyźnie, dzieląc się z Nim naszymi radościami i troskami - napisał w liście Komorowski.

Prezydent raz już zaprosił papieża do złożenia kolejnej wizyty nad Wisłą - stało się to w październiku 2010 roku podczas pobytu Komorowskiego w Watykanie. Prezydent podkreślał wtedy, że zaproszenie ma charakter stały.

Natomiast oficjalne zaproszenie dla Benedykta XVI do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce było tematem majowego spotkania głowy państwa z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefem Michalikiem. Według podawanych wówczas informacji, papież miałby odwiedzić nasz kraj w 2015 roku z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wypada ona wprawdzie w 2016 roku, ale obchody zaczną się rok wcześniej.

Poprzednio odwiedził miejsca bliskie Janowi Pawłowi II

Benedykt XVI odwiedził już Polskę w maju 2006 roku. Głównym punktem czterodniowej pielgrzymki był pobyt w byłym hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Papież odwiedził też miejsca bliskie swojemu poprzednikowi - Janowi Pawłowi II. Był w Warszawie, Częstochowie, Krakowie, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Łagiewnikach. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: "Trwajcie mocni w wierze".

Była to pierwsza zagraniczna podróż Benedykta XVI.