Bronisław Komorowski wygłosi we wtorek wieczorem orędzie z okazji Święta Wolności, przypadającego w rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Tego dnia wręczy też odznaczenia państwowe. Na placu Konstytucji wzniesie zaś toast za wolność. "Bądźmy tego dnia razem" - zachęca prezydent.

Obchody Święta Wolności potrwają kilka dni. Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, 24. rocznica pierwszych w historii powojennej Polski częściowo wolnych wyborów poświęcona jest różnym obliczom sukcesu polskiej transformacji: wolności gospodarczej, wolności w kulturze i sztuce, aktywności obywatelskiej.

W niedzielę prezydent otworzy wystawę w Kordegardzie "Wspólnota Zwycięstwa". Wieczorem Bronisław i Anna Komorowscy wezmą udział w koncercie "Wolność Wyboru - Wybór Wolności" organizowanym w ramach inicjatywy organizacji pozarządowych Razem89. Zagrają Budka Suflera, Voo Voo, Audiofeels i Tilt.

W poniedziałek Bronisław Komorowski wręczy nagrody finalistom konkursu dla dziennikarzy prasy lokalnej Filary Demokracji Lokalnej. Z kolei we wtorek w Pałacu Prezydenckim wręczy odznaczenia państwowe osobom walczącym o polską wolność, dziennikarzom zagranicznych wspierających przemiany w Polsce oraz osobom aktywnie zagospodarowującym polską wolność po 1989 roku.

Po południu wzniesie toast za wolność na pl. Konstytucji, gdzie w dawnej kawiarni "Niespodzianka" mieścił się sztab wyborczy Komitetu Obywatelskiego. Później wysłucha fragmentu koncertu gospel w krużgankach kościoła św. Marcina w Warszawie. O godz. 20 prezydent wygłosi orędzie.

W środę Komorowski wręczy w Poznaniu Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. W czwartek rano weźmie udział w konferencji "Europa: projekt rządów czy obywateli?" organizowanej we współpracy z Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych w Pałacu Prezydenckim. Po południu będzie uczestniczył w debacie z cyklu "Idee Nowego Wieku" z prof. Zbigniewem Brzezińskim pt. "Strategiczne wyzwania przebudzonego świata".

"Świętujmy w Polsce i za granicą"

Niech wolność będzie dla nas impulsem do działania, niech stanie się inspiracją dla artystów, twórców, naukowców. Świętujmy razem - przedstawiciele mediów, politycy, przedsiębiorcy. Rodziny, sąsiedzi, wspólnoty religijne. Świętujmy w Polsce i za granicą - zachęcał w ostatnich dniach Bronisław Komorowski. Zwracam się do wszystkich współobywateli: 4 czerwca 1989 roku podarowaliśmy sobie sami wielki dar - wolność. Dbajmy o nią, pielęgnujmy ją, szczyćmy się osiągnięciami naszego kraju. W tę ważną rocznicę spotkajmy się i wznieśmy toast za naszą wolność. Bądźmy tego dnia razem! - apelował prezydent.