Po skargach na dramatyczny stan sanitarny wielu pociągów i dworców, postanowiliśmy interweniować w imieniu słuchaczy RMF FM. W wielu pociągach po prostu nie da się wytrzymać - można się przykleić do brudnych siedzeń albo zemdleć od zapachów w tak zwanej toalecie.

Michał Lipiński, rzecznik Przewozów Regionalnych, problemu jednak nie widzi. Nie mamy zbyt wielu zgłoszeń - stwierdza. Zaznacza, że wewnętrzne przepisy są bardzo rygorystyczne. Każą codziennie dokonywać czyszczenia, sprzątania i wodowania pociągów, za każdym razem gdy pociąg rusza ze stacji techniczno-postojowej - zaznacza w rozmowie z reporterem RMF FM Pawłem Świądrem.

Skarży się jednak, że kolejom brakuje miejsc postojowych, gdzie można wyczyścić pociąg. Zresztą posłuchajcie sami całej rozmowy z rzecznikiem.

Skoro tak, to dlaczego większość z nas ma tak złe doświadczenia i tak niemiłe wspomnienia z podróży pociągiem? Owszem, rzecznik przyznaje, że zawsze parę takich przypadków może się zdarzyć. Ale to - jak podkreśla - nie jest winą Przewozów Regionalnych. Tabor jest wiekowy, kilkudziesięcioletni, w związku z czym, im coś jest starsze wiadomo, że tym mniej sprawne. To może też wpływać na postrzeganie przez pasażerów pomieszczeń, wagonów jako niezbyt estetyczne i niezadbane. Ale to nie jest prawda - zaznacza.

Dużo z nowego albo zmodernizowanego taboru zostało zabrane, a to co zostało jest postrzegane jako nie to , że stare, ale właśnie zaniedbane i niesprzątane, nieczyszczone - twierdzi.

Dodaje, że Przewozy czekają wszystkie na sygnały o zaniedbaniach; żeby był sygnał i żeby na ten sygnał zareagować.

Skoro pan rzecznik prosi, to mu problem pokażemy, zasygnalizujemy. Zachęcamy do przysyłania zdjęć i filmów, dokumentujących brud w pociągach i na dworcach. Przysyłajcie na Gorącą Linię (e-mail: fakty@rmf.fm; MMS: 600 700 800; formularz www). Opublikujemy je na www.rmf24.pl. Nasi dziennikarze będą zajmować się tą sprawą. Pokażamy m. in. jak wyglądają toalety w pociągach i na dworcach w innych krajach. Słuchajcie Faktów w RMF FM i wchodźcie na www.rmf24.pl.