Około 200 dodatkowych połączeń, upusty na przewóz psa i roweru, a nawet wakacyjny pociąg na Syberię. W ten sposób kolejarze chcą zachęcić pasażerów, by na urlop wybrali się pociągiem.

Przewozy Regionalne uruchomią na wakacje 112 dodatkowych połączeń, w tym 16 międzywojewódzkich pociągów InterRegio i 96 pociągów regionalnych. Wiele z nich będzie jeździć nad morze. Sezonowymi pociągami będzie można dojechać z Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia do Świnoujścia oraz z Poznania, Sieradza i Łodzi do Trójmiasta.

Przewozy Regionalne uruchomią też dodatkowe pociągi weekendowe, np. z Poznania do Kołobrzegu, ze Szczecina do Świnoujścia, czy z Gdyni nad jeziora kartuskie. Także nad morzem na wakacje wracają typowo sezonowe połączenia do kurortów. Pociągi pojadą na trasach Gdynia - Hel, Lębork - Łeba, Słupsk - Ustka oraz Koszalin - Mielno. Więcej pociągów będzie z Wysokiej Kamieńskiej do Kamienia Pomorskiego, z Gdyni do Kościerzyny oraz z Tczewa do Chojnic.

Jak poinformował rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski, w wakacje codziennie jeżdżą pociągi z Warszawy do Zakopanego oraz z Częstochowy do Wisły. "Od soboty, 3 lipca, będą jeździć nasze pociągi ze Szklarskiej Poręby do czeskiego Korzenowa. Trasa Kolei Izerskiej przez Jakuszyce i Harrachow jest bardzo malownicza, ale przez ostatnie 60 lat była niedostępna dla turystów. Teraz jest wyremontowana i codziennie będzie nią jeździło dziesięć pociągów w obie strony" - powiedział rzecznik.

W wakacje na tory wyjedzie także 80 dodatkowych pociągów PKP Intercity, kursujących do najpopularniejszych miejscowości turystycznych. W niektórych składach będą wagony przystosowane do przewozu rowerów, oraz wagony sypialne i kuszetki. Przewoźnik od czerwca uruchomił też pociąg kursujący z Warszawy do Irkucka. Pociąg jedzie przez Mińsk, Smoleńsk i Nowosybirsk. W sumie pokonuje ok. 6 tys. kilometrów.

Jak co roku, Koleje Mazowieckie uruchamiają na wakacje pociąg "Słoneczny" z Warszawy do Trójmiasta. Będzie kursował do końca sierpnia. Naszą ofertą na wakacje jest też możliwość nieodpłatnego przewiezienia psa i roweru - powiedziała PAP rzeczniczka przewoźnika Donata Nowakowska. Promocja trwa do 3 października.

Rabat na rower oferują także Przewozy Regionalne. Jak wyjaśnił Olszewski, w weekendy do 30 września w pociągach regionalnych rower będzie można przewieźć za złotówkę. W dni robocze kosztuje to 5 zł. Z biletem turystycznym, ważnym od godz. 18 w piątki do godz. 6 w poniedziałki rower można przewieźć płacąc 5 zł za czas obowiązywania biletu - dodał rzecznik.

PKP Intercity oferuje na wakacje pakiet trzech biletów w ofercie promocyjnej "Wakacje z Intercity" na przejazdy ekspresami i ekspresami InterCity od 26 czerwca do 30 września. Pakiet, zawierający dwa bilety na przejazd w wagonie drugiej klasy oraz jeden bilet na przejazd w wagonie pierwszej klasy można kupić w salonach EMPiK za 169 zł.