Podróżni, którzy obawiają się zapowiadanego od kilku tygodni ogólnopolskiego paraliżu kolei na razie mogą odetchnąć z ulgą. Władze PKP ugięły się pod naciskiem związkowców i zapowiedziały, że ulgi na przejazdy będą obowiązywały dłużej niż wcześniej zapowiadano. Umówiły się też na kolejną turę mediacji z przedstawicielami pracowników spółki.

15 stycznia ma się odbyć kolejne spotkanie mediacyjne - poinformował przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek. Oznacza to, że nadal będą prowadzone mediacje, a w czasie mediacji nie organizuje się strajku - wyjaśnił. Opisał też efekty dzisiejszego spotkania przedstawicieli władz PKP ze związkowcami. Przedstawiciel pracodawców przedstawił nam oświadczenie, że ulgi przejazdowe będą obowiązywały na tych samych zasadach, co w zeszłym roku do końca stycznia 2013 roku - powiedział.

Związkowcy walczą o zniżki dla kolejowych emerytów

Przedmiotem sporu pomiędzy związkowcami a władzami PKP są zniżkowe bilety dla emerytowanych kolejarzy. W efekcie wprowadzonych ostatnio zmian emeryci ze wszystkich spółek poza Przewozami Regionalnymi będą musieli płacić 140 złotych rocznie za możliwość kupowania biletów z 80-procentową zniżką. Wszelkie zniżki stracą natomiast kolejowi emeryci z Przewozów Regionalnych. Ich spółki nie stać nawet na taki bonus, więc oni będą musieli kupować bilety w normalnych cenach, jak wszyscy inni pasażerowie.

Strajk kolejarzy był początkowo zaplanowany na 17 grudnia. Jednak związkowcy zdecydowali, że nie zatrzymają pociągów tuż przed świętami. Podkreślali, że nie chcą utrudniać życia podróżnym i jeżeli zdecydują się na protest, to ogłoszą jego datę z odpowiednim wyprzedzeniem.