Walka z kryzysem wywołanym koronawirusem i przepychanki wokół Krajowego Planu Odbudowy - to tematy, które zdominują wydarzenia polityczne przełomu marca i kwietnia.

Najważniejszym tematem przyszłego tygodnia będzie oczywiście kwestia pandemii. Trwa trzecia fala - dzienna liczba przypadków zakażeń może oscylować wokół 40 tysięcy, a sytuacja na Śląsku i Mazowszu robi się trudna. Rząd będzie musiał pokazać, że potrafi zapanować nad kryzysem oraz sprawnie uruchomić tymczasowe szpitale, które odbiera samorządom: tak jak Szpital Południowy w Warszawie.

Minister zdrowia ma też pokazać plan rehabilitacji Polaków, którzy przeszli Covid-19 i którzy przez pandemię nie mogli się skutecznie leczyć. To odpowiedź na sobotnią, oskarżycielską konferencję Platformy Obywatelskiej, która piętnuje zaniedbania.

Cały czas nie wiadomo, co z ratyfikacją przez Sejm unijnego planu odbudowy gospodarki, od którego zależy przyznanie środków Polsce. Solidarna Polska chce wstrzymania prac i debaty ekspertów, a opozycja, na której głosy liczył PiS, stawia warunki dotyczące sprawiedliwego podziału środków.

Opracowanie: