Blisko 2 tysiące odbiorców do niedzielnego popołudnia nie miało ogrzewania w podkrakowskim Tyńcu. Gaz powoli wraca do ich mieszkań. Powodem były trwające od wczoraj problemy z dostawami gazu. Z powodu bardzo dużego poboru gazu nastąpiło obniżenie ciśnienia w sieci i w efekcie brak zasilania dla odbiorców.

Polska Spółka Gazownictwa oszacowała, że dostawy gazu dla mieszkańców Tyńca i okolic zostaną wznowione po południu. Przed godziną 16 gaz pojawił się w pierwszych mieszkaniach. Najpóźniej do godziny 20 awaria powinna być już całkowicie usunięta.

W celu przywrócenia dostaw gazu podniesiono już ciśnienia na stacjach OGP Gaz-System zasilających ww. obszary - czytamy w komunikacie spółki. 

Cały proces wymaga jednak czasu. Konieczne jest przywrócenie prawidłowego ciśnienia w gazociągu. W Pychowicach podłączono specjalnie sprowadzoną cysternę z gazem CNG, który jest obecnie pompowany do sieci tak, by zwiększyć w niej ciśnienie i zapewnić drugostronne zasilanie osiedla, co umożliwi sukcesywne wznawianie dostaw gazu do poszczególnych odbiorców - podaje Polska Spółka Gazownictwa.

Ulice objęte awarią:

Bagienna
Benedyktyńska
Bogucianka 
Bolesława
Śmiałego
Bór
Browarniana
Danusi Jurandówny
Dziewiarzy
Grodzisko
Heligundy
Janasówka
Juranda ze Spychowa
Maćka z Bogdańca
Obrony Tyńca
Promowa
Skołczanka
Stępice
Toporczyków
Tyniecka
Walgierza Wdałego
Wielogórka
Zakleśnie

(mpw/łł)