Angielskie samochody z kierownicą po prawej stronie będzie można rejestrować w Polsce. Dziś jest to niemożliwe. Co prawda jazda takim samochodem w Polsce nie jest zabroniona, ale zanim właściciel brytyjskiego auta dostanie polski dowód rejestracyjny, musi przełożyć kierownicę na lewą stronę.

Wkrótce ma się to zmienić. Przygotowany w Ministerstwie Transportu projekt założeń zmian w kodeksie drogowym trafił już do uzgodnień w międzyresortowych. Zakłada możliwość rejestracji auta po niewielkich przeróbkach: zaklejeniu świateł specjalną folią i przestawieniu wstecznych lusterek. To koszt kilkunastu złotych - ocenia diagnosta Tomasz Suwalik.

Najdroższe do tej pory w przeróbkach było przestawienie kierownicy. Cena, w zależności od marki, to wydatek od 4 do 10 tysięcy złotych. Zainteresowanie takimi autami jest spore, głównie wśród Polaków wracających do kraju i przywożących ze sobą auta z Anglii czy Irlandii - twierdzi właściciel jednego z warsztatów Maciej Jędrasik.

Jazda autem z kierownicą po prawej stronie może być niebezpieczna. Szczególnie na wąskich drogach trudne mogą być manewry wyprzedzania i omijania, które wymagają od kierowcy takiego auta wysunięcia się na lewą stronę - tłumaczy Robert Tomaszewski z warszawskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. 

Rzeczpospolita