Nowe odcinki autostrad A1, A2 i A4 - tylko do końca października będą bezpłatne. Od listopada kierowcy samochodów dostawczych i ciężarowych zapłacą e-myto. Tak samo będzie na drogach ekspresowych. W sumie sieć płatnych dróg powiększy się o kolejne 340 kilometrów.

Kierowcy dużych samochodów zapłacą za przejazd obwodnicami Poznania, Rzeszowa, Mińska Wielkopolskiego, Zambrowa i Wiśniewa.

Płatne będą też autostrady: A2 Łódź - Warszawa i A1 Kowal - Kutno. Nowe opłaty dosięgną też kierowców w Małopolsce. Autostrada z Szarowa do Tarnowa również przestaje być bezpłatna.

Kończy się także bezpłatny przejazd na odcinkach ekspresowych: S5 w okolicach Gniezna i S7 Gdańsk - Żuławy, a także w pobliżu Olsztynka i Pasłęka. 

System elektronicznego poboru opłat Viatoll działa od 3 lipca 2011 roku. W początkowej fazie obejmował ok. 1565 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, ale z czasem system ten rozszerzono na kolejne drogi.

Systemem poboru opłat viaTOLL objętych jest obecnie ponad 2 tys. kilometrów tras w całej Polsce. Według planów, ta liczba ma wzrosnąć aż do 7 tysięcy kilometrów.

(jad)