Rusza prawyborcza kampania kandydatów Platformy Obywatelskiej: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka. Dziś odwiedzą Warmię i Mazury. W kolejnych dniach wicemarszałek Sejmu ma odwiedzić m.in. Pomorze i Wielkopolskę. Prezydent Poznania jeszcze precyzuje swoje plany.

Wielki finał starcia Jaśkowiaka i Kidawy-Błońskiej odbędzie się 14 grudnia. Na konwencji krajowej partii ponad tysiąc delegatów wskaże swojego faworyta, który wiosną przyszłego roku zmierzy się w wyborach z prezydentem Andrzejem Dudą. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na zjazd Platformy zaproszony ma zostać b. premier, honorowy przewodniczący partii Donald Tusk.

Oboje kandydaci - wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak - mają już swoje sztaby wyborcze i wstępny harmonogram kampanii.

Do 13 grudnia kalendarz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jest wypełniony spotkaniami we wszystkich 16 regionów z delegatami, którzy w prawyborach 14 grudnia zdecydują, o tym, kto zawalczy w kampanii prezydenckiej. Mamy pełną świadomość, że przed nami dni, tygodnie intensywnej pracy, dlatego chcemy maksymalnie zaangażować struktury PO do zbudowania dużego, aktywnego sztabu - podkreśla posłanka Monika Wielichowska, szefowa sztabu Kidawa-Błońskiej.

NIE PRZEGAP: Sondaż: To Kidawa-Błońska powinna być kandydatką KO na prezydenta. Fatalny wynik Jaśkowiaka

Do końca tego tygodnia wicemarszałek Sejmu ma odwiedzić pięć regionów. W czwartek udaje się na Warmię i Mazury. Na godz. 14.20 zapowiedziano w Olsztynie wspólną konferencję prasową wicemarszałek Sejmu i posła Jacka Protasa, lidera warmińsko-mazurskiej Platformy. Potem Kidawa-Błońska spotka się m.in. ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz odwiedzi Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Po południu przewidziane jest w Olsztynie spotkanie z lokalnymi działaczami PO, na które ma dojechać także kontrkandydat Kidawy-Błońskiej, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Działaczom Platformy mają oni zaprezentować się wspólnie.

W piątek Kidawa-Błońska ma odwiedzić Pomorze, w sobotę regiony: kujawsko-pomorski i wielkopolski, a w niedzielę spotkać się w stolicy ze strukturami PO z Mazowsza i Warszawy.

Wspólna debata 7 grudnia

Znacznie mniej wiadomo o planach jej rywala Jacka Jaśkowiaka. Jego sztabowcy cały czas dopracowują program aktywności prawyborczej, który trzeba będzie pogodzić z codziennymi obowiązkami prezydenta Poznania. Na razie potwierdzona jest czwartkowa wizyta w Olsztynie.

Nad przebiegiem kampanii kandydatów czuwa komisja wyborcza na czele z liderem wielkopolskich struktur Platformy Rafałem Grupińskim. Według niego ustalono m.in., że kandydaci spotkają się na jednej prawyborczej debacie w Warszawie 7 grudnia.

Na kogo mogą liczyć kandydaci?

Na razie większość znanych polityków PO i Koalicji Obywatelskiej deklaruje się jako zwolennicy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Wśród posłów, którzy otwarcie deklarują poparcie dla jej kandydatury są m.in. szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka oraz posłowie: Izabela Leszczyna, Agnieszka Pomaska, Sławomir Nitras, Cezary Grabarczyk, Waldy Dzikowski i Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Jaśkowiaka - jak wynika z nieoficjalnych informacji - popierają m.in. bliscy współpracownicy szefa PO Grzegorza Schetyny. Jeden z nich, lider pomorskich struktur PO Sławomir Neumann przyznał ostatnio w rozmowie: Z sympatią przyglądam się kandydaturze Jacka.

Niektórzy parlamentarzyści zapowiadają z kolei, że decyzję o tym na kogo będą głosować na konwencji, podejmą po debacie z udziałem obojga kandydatów. Zarówno pani marszałek i jak i pan prezydent Poznania to są dobre kandydatury, więc każdy, kto będzie chciał, znajdzie dla siebie odpowiedniego kandydata. Ja podpisałem się pod wnioskiem pani marszałek Kidawy-Błońskiej, natomiast jeżeli chodzi o decyzję, to dla mnie kluczową rzeczą będzie debata - mówił niedawno senator Leszek Czarnobaj.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jaśkowiak: Mam jeszcze sporo czasu, żeby zmienić sondaże