Cel: zakup aparatu do echokardiografii u dzieci. Data i miejsce: 20 marca, Kraków. Start: Bulwary Wiślane, okolice kościoła na Skałce. Meta: Błonia Krakowskie. A wszystko to w ramach 13. Krakowskiego Półmaratonu Marzanny. "Nie biegnijmy bez sensu, biegnijmy z dodatkowym celem" - zachęca w rozmowie z RMF FM prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej CM UJ Kraków.

Celem Biegu z Dystansem "Dla Małych Serc" jest zebranie środków na zakup nowego aparatu do echokardiografii u dzieci. Zostaną one przekazane Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis, której założycielem i prezesem zarządu jest prof. Skalski.

Z całego serca zachęcam do tego, by przyjść, zapisać się i wystartować, bo każde takie przyjście na bieg, który organizujemy w Krakowie, to jest wspomaganie naszej kliniki. To nie jest po to, żebyśmy się nasycili sprzętem, który będzie stał w gabinecie. To jest po to, żeby ten sprzęt służył dzieciom z najcięższymi wadami. Im więcej ludzi przyjdzie, tym więcej będziemy mieli pieniędzy - podkreśla prof. Skalski.

Jak przyznaje, liczy, że uda się zebrać od 300 do 400 tysięcy złotych.

Aparat do echokardiografii to niejedyny potrzebny sprzęt. Oprócz tego powinniśmy zakupić jeszcze kilka sprzętów z listy, mamy całą bardzo długą listę. Także i narzędzia chirurgiczne, stymulatory zewnętrzne, łóżeczka dziecięce. Tyle rzeczy byśmy chcieli kupić. Im więcej ludzi przyjdzie, im więcej naszych sympatyków przyjdzie, tym więcej kupimy - zaznacza prof. Skalski.

Podkreślmy, że to nie jest impreza organizowana w Krakowie po raz pierwszy - to już 13. edycja (Półmaratonu Marzanny) - ale po raz pierwszy (jest organizowana) dla krakowskiej Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej. Po raz pierwszy zbieramy pieniądze i oby to wszystko zakończyło się sukcesem. (...) Powiem tak z serca: nie wątpię w to, że ta impreza pozwoli nam na zakup tego wszystkiego, co sobie zamarzyliśmy. Nie zamarzyliśmy sobie zakupu "zabawek" dla naszych potrzeb - ale dla naszych dzieci, które wymagają ogromnej troski i bardzo nowoczesnego sprzętu - podkreśla prof. Janusz Skalski.

Jak to powiedział nasz dyrektor: nie biegnijmy bez sensu, biegnijmy z dodatkowym celem. Dodatkowym celem jest wspomaganie kardiochirurgii dziecięcej - mówi.

13. Krakowski Półmaraton Marzanny odbędzie się w niedzielę 20 marca. Start: o godzinie 11:00 na krakowskich Błoniach (Cichy Kącik). Miejsce startu biegu na 10 km to alejka na Bulwarach Wiślanych - poniżej kościoła na Skałce, naprzeciwko dawnego hotelu Forum.

Wszystkie informacje dotyczące Półmaratonu Marzanny, a także samego Biegu z Dystansem "Dla Małych Serc" znajdziecie tutaj.

(mpw, edbie)