Papież Franciszek oraz konsystorz kardynałów 30 września rozstrzygną o terminie kanonizacji Jana Pawła II - poinformował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Brane pod uwagę są dwie daty - 24 listopada lub termin wiosenny, po Wielkanocy. Kardynał dodał także, że trudno mu sobie wyobrazić przyjazd Franciszka do Polski na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku bez wizyty w m.in. w Poznaniu i Gnieźnie.

Wspólną kanonizację dwóch papieży związanych z Soborem Watykańskim II - błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II - planowano początkowo na 8 grudnia. Kard. Nycz przyznał, że polscy hierarchowie zwrócili się do Franciszka z prośbą o przeniesienie uroczystości na termin niewypadający zimą. Argumentowali, że dzień jest wtedy krótki i pielgrzymi mieliby trudności z dojazdem do Watykanu. Metropolita warszawski wyjaśnił, że papież życzliwie odniósł się do tej prośby. Ostateczna decyzja zapadnie natomiast najprawdopodobniej 30 września, gdy odbędzie się konsystorz kardynałów.

W lipcu 2016 roku w Polsce odbędą się natomiast Światowe Dni Młodzieży. Jak powiedział kardynał, będą w nich "partycypować wszystkie polskie diecezje". Mają one przyjąć pielgrzymów przynajmniej w pierwszej części spotkania młodych katolików z całego świata. Trudno przyjąć milion pielgrzymów w 700-tysięcznym mieście, jakim jest Kraków - dodał.

Metropolita warszawski przypomniał także, że zaproszenie papieża do Polski przez Episkopat i prezydenta było związane z 1050. rocznicą chrztu Polski. Trudno wyobrazić sobie, żeby nie było Poznania i Gniezna w tej pielgrzymce, ale wyrażam taką pokorną nadzieję, że papież Franciszek nie opuści także naszej Warszawy - zaznaczył.

(MRod)