Na wniosek klubu SLD sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka odwołała Ryszarda Kalisza z funkcji szefa komisji. "Utracił zaufanie Sojuszu Lewicy Demokratycznej potrzebne do pełnienia tego stanowiska" - uzasadnił wniosek Dariusz Joński. Kalisza zastąpiła Stanisława Prządka z SLD.

Joński uzasadniając wniosek powoływał się też na sejmowe ustalenia, według których Sojuszowi należy się przewodniczenie jednej z sejmowych komisji - właśnie komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Kalisza - który niedawno został usunięty z partii - bronili tylko posłowie Ruchu Palikota Robert Biedroń i Anna Grodzka.

Ostatecznie Kalisz został odwołany z funkcji szefa komisji, a jego miejsce na wniosek klubu SLD zajęła posłanka Stanisława Prządka. Nowym wiceszefem komisji w miejsce Jerzego Kozdronia (PO), który ma zostać wiceministrem sprawiedliwości, został poseł PO Robert Kropiwnicki.


Ukarany za współpracę z Europą Plus

Ryszard Kalisz nie jest członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej od kwietnia. Decyzję o usunięciu go z ugrupowania podjął sąd partyjny. Poseł został w ten sposób ukarany za współpracę z inicjatywą Europa Plus. Kalisz zapowiedział od razu, że nie będzie się odwoływał. "Przyjmuję to do wiadomości, rozpoczynam nowe życie, pod każdym politycznym względem" - powiedział wówczas.

(mal)