Usługi Konsultingowe Swendrak.pl, firma winna swoim klientom około 80 milionów złotych, ponownie znalazła się pod lupą śledczych. Jak dowiedział się nasz dziennikarz Piotr Glinkowski, śledztwo wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Ta sama prokuratura identyczne postępowanie umorzyła w grudniu 2011 roku.

Ponowne wszczęcie śledztwa w tej sprawie nie jest równoznaczne z przyznaniem się przez prokuraturę do błędów w poprzednim postępowaniu. Śledczy absolutnie odcinają się od takich spekulacji. Jak usłyszał reporter RMF FM, nowe śledztwo dotyczy nowych dowodów. Do prokuratury wpłynęło pięć niezależnych zawiadomień przeciwko Swendrak.pl. Pierwsi, dwa dni temu, informowaliśmy o katastrofalnej kondycji finansowej firmy. Jej właściciel przyznaje - dziś nie ma pieniędzy na wypłaty dla swoich klientów.

Wszczęte postępowanie dotyczy łamania prawa bankowego. Konkretnie chodzi o gromadzenie środków pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem. Taka działalność jest zarezerwowana dla banków.

Zastrzeżenia wobec Swendrak.pl od dwóch lat ma Komisja Nadzoru Finansowego. W związku z umorzeniem poprzedniego postępowania KNF wykreślił tę firmę z listy ostrzeżeń publicznych. Wszystko wskazuje na to, że teraz na nią powróci.

Swendrak prawie jak Amber Gold

W tym tygodniu nasz dziennikarz ostrzegał, konta firmy Swendrak.pl są puste, a majątek firmy zajmują komornicy.

Pieniądze powierzyło tej instytucji finansowej ponad 100 osób. Wśród oszukanych są biznesmeni, którzy lokowali nie dziesiątki, a setki tysięcy czy nawet miliony złotych. Jej właściciel twierdzi, że nie jest oszustem. Swendrak.pl to nie Amber Gold, a ja nie jestem drugim Marcinem P. - mówił w rozmowie z Piotrem Glinkowskim.

Piramida finansowa, czy nieudany biznes?


Firma Usługi Konsultingowe Swendrak.pl formalnie pożycza pieniądze od osób fizycznych. W zamian za to klienci - w zależności od umowy, jaką podpisują - mają oferowany zysk od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. To taki specyficzny rodzaj pozabankowej lokaty.

Problemy z terminowymi wypłatami zaczęły się kilka miesięcy temu. Zdaniem wielu, Swendrak.pl to nic innego jak piramida finansowa, w której skończyły się pieniądze. Inni, choć firma jest im winna duże pieniądze, twierdzą, że jej właściciel źle ulokował pieniądze. Stąd jej finansowe problemy.

W 2010 roku Komisja Nadzoru Finansowego wpisała tę firmę ją na listę ostrzeżeń publicznych. Zdaniem KNF, Swendrak.pl bez wymaganej licencji prowadzi działalność maklerską oraz obciąża pieniądze swoich klientów ryzykiem. To działalność zarezerwowana dla banków, a nie prywatnych, nielicencjonowanych podmiotów.

Justyna Satora