W Białymstoku otwarto pierwszy w Polsce, a drugi w Europie plac zabaw, na którym wspólnie mogą bawić się dzieci niepełnosprawne z pełnosprawnymi.

Plac zabaw znajduje się przy przedszkolu nr 41. Został zaprojektowany tak, aby mogły z niego korzystać dzieci poruszające się na wózkach inwalidzkich. Jest tu karuzela z możliwością samodzielnego wjazdu wózkiem inwalidzkim - pierwsza w Polsce i druga w Europie, po parku w Pradze czeskiej. Są tu także dwie huśtawki dla dzieci niepełnosprawnych, tzw. "bocianie gniazdo" i kolejna, na którą dziecko może wjechać i huśtać się będąc na wózku inwalidzkim (w Polsce są jeszcze tylko dwie takie).

Plac zabaw to także piaskownica i stoliki do zabawy przy których, dziecko na wózku może samodzielnie uczestniczyć w zabawie razem z innymi dziećmi. Duże wrażenie robi zestaw "Jacuś". To urządzenie, na które dziecko może samodzielnie wjechać na wózku inwalidzkim i bawić się wykorzystując wiele elementów urządzenia. Bezpieczna poliuretanowa (bezspoinowa) ścieżka umożliwia samodzielne dotarcie dziecka do wszystkich urządzeń. Co ważne, niepełnosprawne dzieci mogą bawić się na placu bez pomocy dorosłych.

Białostockie przedszkole jest jedyną placówką oświatową w Polsce posiadającą tak wyposażony Integracyjny Plac Zabaw. Powierzchnia placu to ok. 150 m2, koszt Inwestycji to 300 000 zł.