33 miliony 300 tysięcy - tyle Mazowsze zapłaci w tym miesiącu w ramach janosikowego. Powinno zapłacić 52 miliony. To oznacza, że znów urośnie jego dług, który już wynosi 160 milionów złotych. Do końca roku do zapłacenia zostało jeszcze 7 rat po 52 miliony złotych. Dlatego Mazowsze wstąpiło do ministra finansów o 400 milionów złotych pożyczki.

Województwo mazowieckie może się starać o pożyczkę z budżetu państwa, której górny limit wynosi 400 mln zł - poinformowała rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż. Dodała, że limit ten wynika z tegorocznego budżetu. W poniedziałek sejmik województwa mazowieckiego podjął uchwałę w sprawie... czytaj więcej

Do Ministerstwa Finansów wpłynęły dwa wnioski o pożyczkę z budżetu państwa dla województwa mazowieckiego na łączną sumę 400 milionów złotych. Reporter RMF FM Mariusz Piekarski dowiedział się, że Mazowsze dostanie pożyczkę, ale nie wiadomo kiedy i ile.

W budżecie zapisane są środki na pożyczki dla samorządów - mówi szef resortu Mateusz Szczurek - i jak zapewnia, Mazowsze ma do nich dostęp. Analizujemy wniosek i jestem pewien, że pożyczkę w jakiejś kwocie Mazowsze dostanie - powiedział minister finansów.

Marszałek Mazowsza Adam Struzik nie tylko oczekuje pożyczki, by spłacić janosikowy dług, ale chce także, żeby ta pożyczka była nieoprocentowana.

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, żeby pożyczając 400 milionów oddawać 185 milionów więcej. To jest błąd systemowy - mówi Struzik argumentując, że pieniądze, które Mazowsze pożyczy od ministra finansów, zaraz przeleje temu samemu ministrowi. 

Po drugie - jak przypomina na każdym kroku Adam Struzik - Trybunał Konstytucyjne nakazał zmienić sposób wyliczania janosikowego.

Dopiero po wakacjach parlament ma przedstawić pierwszy projekt zmian w janosikowym. Prace prowadzi Senat razem z resortem finansów - ustalił nasz dziennikarz Krzysztof Berenda. Chodzi o podatek, który bogate samorządy muszą płacić na rzecz biedniejszych. W marcu obecne przepisy dotyczące... czytaj więcej

W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Resort finansów uważa, że do czasu zmiany prawa woj. mazowieckie powinno wywiązywać się ze swoich obowiązków i płacić janosikowe.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 roku samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł) zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 roku. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

W połowie kwietnia Mazowsze miało zapłacić kwietniową transzę janosikowego w wysokości 53,8 mln zł, ale tego nie zrobiło. Wcześniej bowiem konta woj. mazowieckiego zostały zablokowane w celu wyegzekwowania 61 mln zł na pokrycie zaległości w grudniowej racie janosikowego.

Dziś przypada termin zapłaty kolejnej raty. Już wiadomo, że województwo wpłaciło tylko cześć pieniędzy - 33 miliony 300 tysięcy zamiast 52 milionów.

(j.)