Wystarczy pęk chryzantem, kilka róż i szyszek i już możemy sprawić, że grób naszych bliskich będzie wyglądał odświętnie – radzą łódzkie florystki ze studia: „Parviflora” - Magdalena Lasocka i Joanna Zaworska. Przed 1 listopada Polacy odwiedzają rodzinne groby. Sprzątają je i ozdabiają na Wszystkich Świętych.

Agnieszka Wyderka: Zabrakło nam czasu i grób musimy udekorować szybko, tuż przed 1 listopada. Czy można to zrobić efektownie?

Wystarczy kupić - nawet pod cmentarzem - pęk chryzantem czy 2-3 róże i je po prostu położyć na grobie. Najlepiej kwiaty przewiązać tasiemką. Każdy z nas ma w szufladach pełno różnych tasiemek czy sznurków. Będzie to pięknie wyglądało i nasza obecność zostanie zaznaczona.

A bardziej kreatywnie?

Zanim wybierzemy się do kwiaciarni czy do pracowni florystycznej, możemy iść do tzw. hurtowni leśnej, polnej i tam nazbierać szyszek, gałęzi, patyków kory. Z tego też można skomponować. Kupujemy styropian, którym ociepla się budynki i wycinamy serce, koło, wianek czy krzyż i poprzyczepiamy elementy naturalne. Na przykład mech, gałązki. Taka dekoracja nie będzie to dla nas zbyt kosztowne, natomiast będzie efektowne i oryginalne, bo nigdzie indziej nie znajdziemy takiej dekoracji.

A jakie kolory powinnyśmy wybierać?

Wystarczy kupić czerwony znicz i postawiać obok takiej dekoracji w kolorach ziemi, w kolorach natury.

A jeśli możemy wydać więcej pieniędzy na dekorację. Co panie proponują?

Proponujemy komplet na płytę - np. dekoracja typu wianek i coś do wazonu, co będzie nawiązywać do tej dekoracji. Warto porozumieć się z kimś z rodziny, z bratem z ciocią, z wujkiem, z mamą, żeby złożyć się na taką dekorację. I wtedy nie mamy sytuacji, że każda osoba przynosi inną dekorację i na grobie mamy mnogość kompozycji - tak od Sasa do Lasa.

Wybór kwiatów jest ogromny. A postawić na żywe czy sztuczne?

Najczęściej klienci wybierają sztuczne kwiaty. Dekoracje zazwyczaj leżą na grobach do Bożego Narodzenia, nawet do wiosny. Najczęściej są to kalie, w stonowanych kolorach. Wystrzegamy się kwiatów wiosennych, czyli żonkili, tulipanów...

A jeżeli już decydują się na kwiaty żywe, to jakie?

Chryzantemy, goździki, róże. Może być też anturium, ale pod warunkiem, że nie mamy zapowiadanych przymrozków.

Czy można jakoś przedłużyć żywotność ciętych kwiatów?

Tak. Przed zrobieniem wiązanki kwiaty wkładane są do specjalnej odżywki, a następnie - już na grobie - do specjalnej gąbki florystyczne, które są nasączone wodą.

Taka nowoczesna dekoracja grobu powinna leżeć na płycie czy powinna być w wazonie? Jaki powinna mieć kształt?

Nie ma reguły. Wszystko zależy od zasobności portfela, od pomysłu, od tego też jak wygada pomnik, bo nie do każdego pomnika każda dekoracja będzie pasować. Jeżeli mamy pomniki ze stojącą płyta, ze stojącym krzyżem bądź innym elementem, to warto coś zawiesić na nim.

Jeżeli płyta jest zupełnie gładka, prosta i płaska nie ma żadnych elementów wzniesionych, to można troszeczkę wyciągnąć do góry ten pomnik. Można taki grób udekorować szarfą wyplecioną np. ze stroiszu, czyli gałązek wiecznie zielonych. Do konstrukcji można użyć np. drutów aluminiowych, do których można poprzyczepiać ciekawe kwiaty bądź inne elementy naturalne: mech  gałązki, korę brzozową. Taka dekoracja wisząca i spływająca po całym grobie jest bardzo ciekawa i na pewno zauważalna. Można także ustawić kosze z kwiatami, donice kwiatowe. Mogą to też być kompozycje układane w ten sposób, że kwiaty idą w górę a nie w dół.

Można także wybrać prostszy sposób. Np. udekorować znicz wiankiem. Mamy wianek o podkładzie słomianym, styropianowym czy wyplecionym z witek brzozowych, wikliny i na nim stawiamy znicz. Wianek możemy ozdobić kwiatami żywymi, sztucznymi. I to również jest fajna i ciekawa dekoracja.

Poza tym dodajmy, że złodzieje chętniej kradną dekoracje standardowe, klasyczne, których jest mnogość pod cmentarzami, w kwiaciarniach. Bo to się dalej sprzeda. Natomiast oryginalna dekoracja jest odstraszająca dla potencjalnego złodzieja. Złodziej nie chce kraść dekoracji, która jest droższa, bardziej oryginalna, bo będzie miał problem z jej sprzedaniem.

Jakie znicze wybierać?

My jesteśmy zwolenniczkami tradycyjnych zniczy. Lepiej je zapalić chociażby na te 15-20 minut, ale żeby to światło było światło prawdziwe, a nie LED-owe, solarne.

W tym roku jakie znicze stawiać na grobach?

Najbardziej popularne są znicze z wymiennymi wkładami. Ostatnio jest dużo takich zalewanych steryną. W miejscach ceramicznych gipsowych.