Miłośnicy przyrody z całego świata mogą już obserwować życie słynnych "internetowych" bocianów z Przygodzic w Wielkopolsce. W czwartek po godz. 15.przyleciał pierwszy z nich, a po dwóch godzinach pojawił się drugi. Para od razu rozpoczęła starania o potomstwo.

Już od sześciu lat, dzięki kamerze, internauci i ornitolodzy obserwują przygodzickie boćki na stroniewww.bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat otrzymują od nich imiona.

Oba boćki, które pojawiły się na wizji mają obrączki i najprawdopodobniej urodziły się w tym gnieździe. Jeden z nich to "Agresor", który wiosną 2009 r. został ranny po próbach odebrania gniazda "Dziedzicowi" - poinformował koordynator projektu "Blisko bocianów", Paweł Dolata.

Od 2006 do 2009 r. transmisje z gniazda w Przygodzicach obejrzało szacunkowo od 2 do 5 milionów internautów z 200 krajów i regionów świata. Jak poinformował Dolata, wśród oglądających byli internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Aruby, Belize, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamie, Australii.

Według Dolaty, inicjatywa telewizji ruchomej (mobilnej) realizowana poprzez internetową transmisję z gniazda w Przygodzicach wpisuje się w stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie promocji takiego przekazu. Z tego względu, została ona objęta specjalnym patronatem przez komisarz Parlamentu Europejskiego ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów Vivian Reding i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej - Annę Streżyńską.

Podglądanie bocianów odbywa się w ramach realizowanego od sześciu lat programu edukacyjno-badawczego "Blisko bocianów". Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca magisterska o biologii lęgowej bocianów, na podstawie nagrań z kamery w Przygodzicach.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy", będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej "Natura 2000".

Kamerę zamontowano na bardzo cienkim wysięgniku. Jej oko zagląda niemal do wnętrza gniazda, ale urządzenie nie przeszkadza ptakom - jest nieruchome i odchylone na bok - zapewnia Dolata.