Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenie o możliwym sztormie na Bałtyku. Prędkość silnego wiatru z północy może osiągnąć nawet 7 stopni w skali Beauforta.

Jak podaje IMGW, na Pomorzu w ciągu najbliższych godzin może nastąpić sztorm. Silny wiatr z północy, którego prędkość może osiągnąć nawet 7 stopni w skali Beauforta, spowoduje tak zwaną cofkę. To z kolei podniesie poziom wód w rzekach i Zalewie Wiślanym.

"Na Żuławach i Zalewie Wiślanym oraz przy linii brzegowej przewiduje się wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych" - czytamy w piątkowym komunikacie Biura Prognoz Hydrologicznych w Gdyni.

IMGW informuje, że ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla Pomorza będzie obowiązywało do soboty rana, wtedy wiatr powinien zacząć słabnąć.

Ostrzeżenia przed oblodzeniem. W całej Polsce ślisko na drogach

Synoptycy ostrzegają także przed oblodzeniem dróg w całym województwie pomorskim. W nocy temperatura może spaść do minus 2 stopni Celsjusza, co spowoduje zamarzanie wody na jezdniach i chodnikach.

IMGW wydał w piątek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Alert dotyczy całego kraju. Uważać muszą kierowcy i piesi, bo ślisko będzie na drogach i chodnikach. W Beskidzie Śląskim, Żywieckim, Tatrach i Bieszczadach obficie popada śnieg.

Wydany po południu w piątek alert Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązuje do godz. 8 w sobotę.