Przez całą sobotę warszawiacy żegnali Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim, gdzie wystawiono trumnę z ciałem byłego premiera. Według szacunków Kancelarii Prezydenta, do pałacowej kaplicy przyszło ok. 4,5 tys. osób.

W sobotę rano hołd byłemu premierowi oddała para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy. W księdze kondolencyjnej napisali:

Tadeuszu, nasz Premierze! Dziękujemy za Twoją odwagę i rozwagę. Dziękujemy za Twoją głęboką wiarę, że potrafimy zmienić Polskę i świat na lepsze

Trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego została wystawiona w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Wartę honorową przy niej pełnili żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, bliscy i przyjaciele, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP.

Przed bramą do pałacu od strony Hotelu Bristol przez cały dzień ustawiali się warszawiacy, by pożegnać pierwszego premiera III Rzeczpospolitej. Przy bramie dla odwiedzających ustawiono przepasane kirem zdjęcie zmarłego, nad wejściem do pałacu zawisły polskie flagi z żałobnymi wstęgami.

Ciężko byłoby nie przyjść - podkreślała pani Aneta, która wraz z rodziną przyszła do pałacu wieczorem. Jak dodała, Mazowiecki był wielkim politykiem, a jego rola w polskich przemianach - historyczna. Wyjątkowy premier - mówił z kolei Michał, rówieśnik III RP.

Trumnę z ciałem byłego premiera wystawiono na katafalku i owinięto biało-czerwoną flagą. Odwiedzający nie mogli podejść do niej bezpośrednio, musieli zatrzymać się w drzwiach kaplicy. Niektórzy klękali i odmawiali krótką modlitwę, inni poprzestawali na znaku krzyża, pozostali stali w skupieniu. Niektórzy odwiedzający wpisywali się do wyłożonej w Sieni Wielkiej księgi kondolencyjnej. Ostatni żegnający Tadeusza Mazowieckiego weszli do pałacu ok. godz. 20.

Zobacz również:

Dla byłego premiera zabije "Zygmunt"

Pogrzeb premiera Mazowieckiego odbędzie się w niedzielę. Na ten dzień ogłoszono żałobę narodową.

O godzinie 11, w czasie uroczystości pogrzebowych, zadzwoni Dzwon Zygmunta. Taką decyzję podjął kard. Dziwisz po konsultacji z kanonikami Kapituły Metropolitalnej - powiedział dziennikarzom proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, ministrowie jego rządu, b. prezydent Lech Wałęsa, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz.

Udział w pogrzebie pierwszego premiera III RP potwierdzili też szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, minister SZ Litwy Linas Linkevicius, b. premier Słowacji Jan Czarnogurski, b. premier Królestwa Niderlandów Ruud Lubbers oraz b. przewodnicząca Bundestagu Rita Sssmuth.

Mszy żałobnej w warszawskiej archikatedrze przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy, przewidziany jest ceremoniał wojskowy; m.in. salwa honorowa.