Setki tysięcy kubków piwa, tyle samo posiłków, dziesiątki tysięcy przewiezionych pasażerów linii lotniczych, miliardy wydane na remonty, modernizacje i budowy. Według obliczeń wrocławskich urzędników, kibice i turyści zostawili we Wrocławiu ponad 300 mln złotych. Przedstawiamy imponujące statystyki przebiegu piłkarskich mistrzostw Europy we Wrocławiu - jednym z miast gospodarzy Euro 2012.

Na trzy dni do Euro 2012 dziennikarze RMF FM podliczają dotychczasowe koszty przygotowań do mistrzostw. Sprawdzamy, ile wydały miasta gospodarze, ale nie tylko. Z tych wyliczeń wynika, że najwięcej za Euro 2012 zapłaciła Warszawa. Tuż za nią jest Poznań. czytaj więcej

Władze Wrocławia przedstawiły podsumowanie przebiegu Euro 2012 w stolicy Dolnego Śląska. Z przedstawionych przez Urząd Miasta danych wynika, że Wrocław odwiedziło kilkaset tysięcy fanów piłki nożnej. Znakomita większość - bo aż 90 proc. - jest zadowolona z pobytu, 80 proc. badanych poleci wizytę we Wrocławiu swoim przyjaciołom i rodzinie. Dzięki kampaniom informacyjnym i reklamowym, w czerwcu informacje o Wrocławiu pojawiły się w różnych mediach w ponad 100 krajach świata.

Przygotowanie do turnieju kosztowało fortunę. Na 15 inwestycji związanych z Euro wydano ponad 7 mld zł unijnych, rządowych i miejskich pieniędzy. Za tę sumę m.in. zbudowano i zmodernizowano 56 km dróg i tras tramwajowych.

Nakarmić (i napoić) tłum kibiców

Trzy mecze fazy grupowej obejrzało 130 tysięcy widzów. Blisko 45 tys. z nich stanowili goście z ponad 80 krajów świata. Mecze obejrzało również 285 kibiców niepełnosprawnych, którzy mieli zapewnioną opiekę wolontariuszy. W kioskach gastronomicznych na stadionie kibice wydali prawie 2 mln złotych. Za te pieniądze wypili 90 tys. kubków piwa, 46 tys. napojów bezalkoholowych i zjedli 57 tys. posiłków. 15 tys. gości w strefie biznesowej dało w sumie 4,5 mln zł wpływu. Podczas meczów na Stadionie Miejskim pracowało 3 tys. osób.

Przez strefę kibica na wrocławskim Rynku przewinęło się ponad 650 tys. fanów futbolu. Koncerty zagrało tam ponad 60 zespołów muzycznych. Kibice w strefie zjedli 30 ton jedzenia i wypili 150 tys. litrów piwa.

Swoją pomoc kibicom w mieście oferowało ponad 600 wolontariuszy. Goście chętnie korzystali z miejskiego internetu (ponad 30 tys. logowań, przy czym dużą popularnością cieszył się internet na lotnisku).

Przewieźć tysiące ludzi

Między 7 a 16 czerwca na wrocławskie lotnisko przyleciało prawie 10 tysięcy kibiców, a z lotniska najchętniej korzystali Rosjanie - stanowili ponad 70% wszystkich przylatujących kibiców. Rekordowym dniem dla wrocławskiego lotniska był piątek 8 czerwca, dzień meczu Rosja-Czechy. Samolotami rejsowymi, specjalnymi czarterami oraz prywatnymi odrzutowcami przyleciało wtedy kilka tysięcy kibiców, zrealizowano ponad 200 operacji lotniczych, a na płycie lotniska stacjonowało w szczytowym momencie 50 samolotów, które odlatywały kolejno w ciągu kilku godzin po meczu. Pociągami na mecze do Wrocławia przyjechało ponad 62 tys. osób, z czego największą grupę stanowili Czesi.

Komunikacja miejska w godzinę przed i po meczu była gotowa przewieźć 20 tys. pasażerów na godzinę. Podczas turnieju autobusy i tramwaje przejechały 32 tys. km więcej niż w normalnym miesiącu. W dzień meczu Grecja - Czechy po południu na torach i ulicach było 90 proc. całego taboru MPK.

Nad bezpieczeństwem kibiców, turystów i mieszkańców podczas turnieju czuwało około 14 tys. funkcjonariuszy Straży Miejskiej, policji, wojska, straży pożarnej i Służby Ochrony Kolei. Służby medyczne interweniowały prawie 450 razy, ale jest to mniej interwencji i hospitalizacji, niż się spodziewano.

Informacje o Wrocławiu pojawiały się w ponad 100 krajach w 80 stacjach telewizyjnych. Zakładając, że średni czas takiej publikacji to 15 minut, widzowie za granicą zobaczyli w sumie 20 godzin transmisji z Wrocławia - przez to między innymi wartość promocyjna miasta została wyceniona na 80 mln zł.

Kilka najciekawszych statystyk dotyczących Euro we Wrocławiu:

Koszt wszystkich inwestycji Euro we Wrocławiu: 7,3 mld zł, w tym:

Autostradowa Obwodnica Wrocławia - 4,1 mld zł

Port Lotniczy - 414 mln zł

Dworzec PKP - 361 mln zł

Stadion Miejski - 904 mln zł

Infrastruktura drogowa - 742 mln zł

Nowe linie tramwajowe - 762 mln zł

Wolontariat Miejski zorganizował:

400 h szkoleń dla wolontariuszy,

11 kursów e-learning do samodzielnej nauki,

67 punków działania na terenie Wrocławia,

prawie 6 tys. wydanych obiadów.

86% ankietowanych wolontariuszy było zadowolonych z pracy!

W występach przed meczami wzięło udział:

100 tancerzy w wieku 16 do 50 lat (wybranych spośród blisk 400 zgłoszeń)

180 godzin prób - tyle czasu pochłonęły przygotowania tych występów