Osoby, które nie wzięły jeszcze udziału w spisie powszechnym, dostaną SMS-y z informacją o możliwości wzięcia udziału w internetowym spisie - informuje GUS. Treść SMS-a to: "Trwa Narodowy Spis Powszechny. Do 16 czerwca możesz się spisać przez internet pod adresem www.spis.gov.pl".

Jak powiedział rzecznik GUS Artur Satora, SMS-y otrzymali lub otrzymają abonenci wszystkich sieci komórkowych, i będą to ci, którzy nie skorzystali jeszcze z "samospisu" przez internet. Satora podkreślił, że bazę numerów telefonów GUS uzyskał od operatorów telefonii komórkowej na mocy ustawy o spisie powszechnym, która daje Urzędowi dostęp m.in. do tych danych.

Aby skorzystać ze spisu przez internet, należy wejść na stronę internetową: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl Żeby wypełnić formularz spisowy, trzeba uzyskać login i hasło, które są ważne przez dwa tygodnie. Potrzebny jest do tego PESEL oraz NIP; jeżeli spisujący się nie ma NIP, to system prosi o podanie miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki. Ta forma spisu potrwa do 16 czerwca.

Jednocześnie ze spisem przeprowadzanym drogą elektroniczną, do 30 czerwca ankieterzy zbierają dane od ludności telefonicznie, a rachmistrzowie spisowi przeprowadzają bezpośrednie wywiady. Udział w spisie jest obowiązkowy. Reguluje to ustawa o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.