Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz objęła patronatem Parlament Dzieci i Młodzieży, który ma się zebrać 1 czerwca na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Tego dnia obradować miał XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży. Ze względu na trwający w gmachu Sejmu protest posiedzenie zostało przesunięte.

W związku z przesunięciem daty SDiM zawiązała się grupa organizująca alternatywne posiedzenie młodzieżowego Sejmu pod zmienioną nazwą - Parlament Dzieci i Młodzieży. Na wniosek koordynatora grupy - jednego z byłych marszałków SDiM, a obecnie sekretarza Nowoczesnej w woj. zachodniopomorskim - Błażeja Papiernika, rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys wydał zgodę na zorganizowanie alternatywnego posiedzenia 1 czerwca na terenie UW. Obrady mają odbyć się w Audytorium Maximum.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała na Twitterze, że "z przyjemnością objęła patronat" nad posiedzeniem Parlamentu Dzieci i Młodzieży. "Cieszę się, że mimo utrudnień ze strony (marszałka Sejmu) Marka Kuchcińskiego i Kancelarii Sejmu, młodzi będą mogli obradować. Możecie liczyć na wsparcie m.st. Warszawa" - napisała. 

 

Kuchciński: Przygotowania do wydarzenia trwają


W środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński na Twitterze zapewnił posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży, że Sejm cały czas czeka na ich obrady. Data obrad została przeniesiona, ale przygotowania do wydarzenia trwają - zadeklarował. Jego zdaniem, święto demokracji, jakim jest posiedzenie SDiM, powinno odbywać się w sali plenarnej Sejmu, która - jak zaznaczył Kuchciński - najlepiej oddaje ducha parlamentaryzmu. Nie dajcie się podzielić, wplątać w bieżącą politykę - zwrócił się Kuchciński do młodych posłów.

Posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży - wzorowane na procedurach obowiązujących w prawdziwym parlamencie - są organizowane w budynku Sejmu od 1994 r.

(mn)