"Największą wadą Donalda Tuska jest to, że za rzadko rozmawia z szeregowymi posłami" - mówi Cezary Grabarczyk odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. "Tusk kiedyś opowiadał nam historyjkę o królu, któremu prosta kobieta powiedziała, że nie powinien być królem, bo nie ma czasu rozmawiać z nią i z jej podobnymi. Tusk opowiadał nam o tym, uwrażliwiając nas na głos z zewnątrz. Tego trochę brakuje. Tusk nie ma czasu na rozmowy. Każda decyzja, którą podejmuje wywołuje szereg konsekwencji i rodzi nowe problemy. U władzy tak już jest. Dlatego zmieniają się rządzący. Tusku, wsłuchaj się w głosy ludzi" - apeluje do premiera gość RMF FM.

"Pieniądze od PO nie ujmują walorów niezależnego eksperta"

To, że Radosław Markowski otrzymuje pieniądze od PO, nie ujmuje mu walorów niezależnego eksperta- twierdzi Cezary Grabarczyk. Za co pieniądze z subwencji otrzymuje natomiast od Platformy Robert Węgrzyn? Wczoraj wychwyciłem tę informacje, ale nie zdążyłem zapytać - dodaje.

"Nie wypełniłem ankiety Gowina"

Nie wypełniłem ankiety, którą w internecie zamieścił mój kolega partyjny Jarosław Gowin. Znam jego poglądy. Był czas, że często rozmawialiśmy. Teraz to już tylko wspomnienie - mówi Grabarczyk słuchaczom RMF FM.

"Będzie przynajmniej dwóch kandydatów na szefa PO"

Wicemarszałek sejmu chciałby, żeby "było wielu kandydatów na szefa PO". Wciąż jest na to szansa- zapewnia. W każdym zbiorowisku musi być jasny, czytelny podział ról. Jest kampania - możemy się spierać. Kiedy przywództwo zostanie wyłonione, podporządkujemy się. Będzie przynajmniej dwóch kandydatów na szefa PO. Dziś nie ma rywala, który mógłby wygrać z Donaldem Tuskiem - dodaje.

"Moja żona, jako sześciolatek poszła do szkoły. Siostra też "

Moja żona, jako sześciolatek poszła do szkoły. Moja starsza siostra również - mówi Grabarczyk pytany o protesty przeciwko sześciolatkom w szkołach.

Referendum, którego chcą rodzice dzieci, nie jest potrzebne. Trend wcześniejszego rozpoczynania nauki jest w Europie bardzo wyraźnie zarysowany. W Wielkiej Brytanii edukacja rozpoczyna się w wieku 5 lat. Zamiast o referendum, myślałbym jak przygotować szkoły i przez to wyeliminować obawy rodziców
- mówi gość RMF FM.

"Zapraszam w poniedziałki. Staram się bywać"

Do mojego biura poselskiego można udać się w prywatnych sprawach, chociaż tu akurat nie zawsze jesteśmy skuteczni - odpowiada słuchaczowi RMF FM.  Łódź, Piotrkowska 85. W poniedziałki staram się bywać - zaprasza.

"Fotoradary - 30 proc. mniej wypadków"

Sprawdzaliśmy, jaki efekt dały fotoradary na drodze ekspresowej nr 8. Liczba wypadku zmniejszyła się tam o ponad 30 proc. Fotoradary trzeba stawiać, ale nie trzeba robić wokół tego szumu - mówi gość RMF FM.

"Kolej dużych prędkości - stać nas na to"

Polskę stać na budowę kolei dużych prędkości Warszawa-Łódź-Wrocław-Poznań. Coraz więcej towarów z całej UE przewożonych jest na wschód. Ta linia będzie intensywnie wykorzystywana- zapewnia były minister infrastruktury.

Każdy nowy przewoźnik to konkurencja i rywal, ale my staraliśmy się dobrze przygotować PKP Intercity do nowej rzeczywistości, w której spółka będzie musiała konkurować
- odpowiada słuchaczowi, który chce wiedzieć: "Czy czeski prywatny przewoźnik kolejowy Leo Express, który od grudnia rozpocznie przewozy pasażerów pomiędzy Warszawą a Szczecinem, Katowicami i Krakowem, zagrozi PKP IC, które zakupiło Pendolino?"

"Zegarki? Nigdy nie czułem takiej potrzeby"

Uśmiecham się, kiedy słyszę to pytanie i odpowiadam: nie. Nigdy nie czułem potrzeby wymieniania się z kolegami zegarkami- zapewnia Cezary Grabarczyk słuchaczy RMF FM.