Czterech pracowników zwolnionych dyscyplinarnie z Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Sobuczynie przystąpiło do głodówki - poinformowała w piątek Solidarność regionu częstochowskiego. Urząd okupuje także około 20 związkowców.

Okupacja urzędu rozpoczęła się w obronie czterech osób: przewodniczącego zakładowej Solidarności, dwóch związkowców i jednego pracownika częstochowskiego przedsiębiorstwa, który poprosił o ochronę związku.

Związkowcy zażądali od prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka "przywrócenia praworządności w podległej mu spółce". Zapowiedzieli, że nie rozejdą się do domów bez decyzji o wycofaniu zwolnień.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj powiedział, że urząd jest organem założycielskim spółki, ale "pracodawcą dla tych osób jest spółka prawa handlowego, czyli jej zarząd". Dodał, że urzędowi zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego sporu i wyjaśnieniu sprawy, dlatego prezydent miasta zwrócił się do częstochowskiego przedsiębiorstwa o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia rady nadzorczej.