Władze Gdańska znalazły sposób na zmniejszenie liczby butelek lądujących na ulicach podczas miejskiego sylwestra. Kto nie będzie śmiecił, może wygrać w specjalnym konkursie. Wystarczy włożyć kartkę do wyrzuconej do kosza butelki i wziąć udział w losowaniu. Wśród nagród znalazł się m.in. rower i odtwarzacz DVD.

Specjalny konkurs butelkowy organizują wspólnie gdańscy radni i zakład utylizacyjny. Leżące na ulicach, często potłuczone szkło to co roku spory problem. Dlatego radni zachęcają by zamiast na ulice, butelki wyrzucać do specjalnych, zielonych koszy, które ustawione będą na Targu Węglowym.

Każdy, kto do butelki włoży kartkę ze swoimi danymi i numerem telefonu, weźmie udział w losowaniu nagród. Spróbować mogą także ci, którzy nie zamierzają spędzać sylwestra w centrum Gdańska, bo specjalne kosze będą stać na Targu Węglowym do 2 stycznia.

Można wygrać rower i odtwarzacze

Dzień później, już w zakładzie utylizacyjnym, zostaną wylosowani zwycięzcy. Do wygrania jest rower oraz odtwarzacze: blue-ray, dvd, mp3 i mp4. Do tego wiele innych, ale mniej cennych nagród rzeczowych.

Mamy nadzieję, że trafiająca do wszystkich prosta forma konkursu spotka się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców miasta, a liczba osób biorących udział w konkursie będzie jeszcze większa w zeszłym roku - mówi w rozmowie z naszym reporterem Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

Rok temu w ten sposób zebrano ponad 3,5 tysiąca szklanych butelek. To w sumie niewiele, w porównaniu do kilkudziesięciu tysięcy osób, które bawiły się podczas gdańskiego sylwestra. Nie od razu jednak Rzym zbudowano.