Śląscy policjanci rozbili bułgarski gang, zajmujący się kradzieżą pieniędzy z bankomatów za pomocą sfałszowanych kart płatniczych. W ręce funkcjonariuszy wpadło pięciu obcokrajowców i specjalistyczny sprzęt elektroniczny, który złodzieje montowali w bankomatach.

Bułgarzy działali głównie na Śląsku, ale niewykluczone, że i w całej Europie. Śledczy zaskoczyli ich w wynajętym mieszkaniu w Katowicach. Przy obcokrajowcach, którzy mają od 20 do 34 lat, znaleźli specjalistyczny sprzęt elektroniczny, za pomocą którego kopiowali karty klientów, korzystających z bankomatów.

Po odczytaniu kodu PIN i innych danych, przestępcy "klonowali" kartę i za jej pomocą opróżniali konta poszkodowanych. Policjanci ustalają teraz straty, jakie ponieśli klienci i banki, od jak dawna działali przestępcy oraz ile kart udało im się skopiować. Śledczy określają sprawę jako rozwojową, nie wykluczając kolejnych zatrzymań.

Po skopiowaniu paska magnetycznego karty płatniczej stworzony w ten sposób duplikat działa tak samo jak oryginał, za pomocą którego dokonywane są transakcje płatnicze. Aby skopiować pasek magnetyczny, przestępcy często montują na bankomatach niewielką nakładkę, przypominającą część tego urządzenia.

Gang Bułgarów to kolejna w ostatnich tygodniach rozbita przez śląską policję grupa obcokrajowców, zajmująca się skimmingiem. W czerwcu w ręce zawierciańskiej i katowickiej policji wpadło dwóch Rumunów, podejrzanych o kradzież pieniędzy z bankomatów za pomocą sfałszowanych kart płatniczych. Duet działający na terenie całego kraju mundurowi namierzyli przed jednym z bankomatów w Zawierciu, w trakcie próby kolejnej nielegalnej wypłaty.