"Komisja Europejska postanowiła wysłać opinię o praworządności do polskich władz. Pomimo naszych starań dotąd nie udało się znaleźć rozwiązań kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce" - powiedział na specjalnie zwołanej konferencji w Brukseli Frans Timmermans, wiceszef KE. Opinia o praworządności w naszym kraju jest negatywna.

Frans Timmermans /LAURENT DUBRULE /PAP/EPA

Rozwiązanie kryzysu wokół TK musi zostać znalezione w Polsce. KE nie chce ingerować w polityczną debatę. Gotowi jesteśmy kontynuować dialog z polskimi władzami na podstawie przyjętej opinii o praworządności - podkreślił Frans Timmermans.

O tym, że opinia ws. praworządności w Polsce zostanie opublikowana dzisiaj i że będzie negatywna, nasza korespondentka w Brukseli informowała już wczoraj. TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY>>>

Będzie jednak krytyczna opinia Komisji Europejskiej na temat praworządności w Polsce - dowiedziała się korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Z ustaleń naszej dziennikarki wynika, że wiceszef KE Frans Timmermans poinformował o tym polską premier Beatę Szydło podczas wieczornej... czytaj więcej

Według wiceszefa Komisji Europejskiej, jej przedstawiciele od połowy stycznia są "w intensywnym dialogu z Polską na temat praworządności".

Nasza wymiana informacji była zawsze konstruktywna - zaznaczył Frans Timmermans. Potwierdził, że we wtorek wieczorem rozmawiał telefonicznie z polską premier Beatą Szydło. Jestem zadowolony, że potwierdziła chęć kontynuacji naszego dialogu. Niemniej jednak, mimo naszych najlepszych wysiłków, do tej pory na razie nie udało się nam znaleźć rozwiązań głównych problemów - podkreślił Timmermans.

"Tu nie chodzi o politykę, ale o przestrzeganie prawa"

PRZECZYTAJ BLOG KORESPONDENTKI RMF FM W BRUKSELI >>>

Unijny polityk stwierdził, że Komisja Europejska nie chce angażować się w debatę polityczną w Polsce. Naszą kwestią jest zapewnienie przestrzegania prawa - oświadczył. Frans Timmermans dodał, że polityczne kwestie stanowią interes polityków polskich a nie Komisji.

KE chce zachęcić Polskę do postępów i do znalezienia szybkich i skutecznych rozwiązań - podkreślił. Zrobimy wszystko co jest w naszej mocy, żeby udzielić temu procesowi wsparcia i żeby go doprowadzić do końca - zapewnił wiceszef KE.

Komisja chciałaby, żeby polskie władze znalazły rozwiązanie sytuacji - to jest właśnie cel procesu, w którym się znajdujemy
- mówił Timmermans. Wyraził nadzieję, że dialog będzie kontynuowany. KE jest gotowa kontynuować dialog z polskimi władzami na podstawie przyjętej opinii o praworządności w Polsce - oświadczył. Unijny polityk nie zgodził się też z zarzutami, że procedura ochrony praworządności jest poza traktatami Unii. KE - jak podkreślił - jest strażniczką unijnych traktatów.

Procedura ochrony praworządności jest procedurą zaangażowania się Komisji w dialog z państwem członkowskim w wypadku dostrzeżenia zagrożenia dla praworządności w danym państwie UE - tłumaczył. Unia Europejska jest zbudowana na wspólnych wartościach zapisanych w Traktacie - podkreślił Timmermans. Te wartości obejmują również przestrzeganie prawa (...). Zapewnienie przestrzegania praworządności jest kolektywnym zadaniem instytucji unijnych i wszystkich państw członkowskich - dodał.

Wiceszef MSZ: Mamy z KE zbieżne intencje. Przedstawimy rozwiązania

Mamy zbieżne intencje - i rząd, i KE chce uzdrowienia sytuacji wokół TK. Chcemy jednak rozwiązać kryzys z powodu odpowiedzialności za państwo, a nie rekomendacji instytucji międzynarodowych - tak negatywną opinię KE ws. praworządności w Polsce komentuje wiceszef MSZ Konrad Szymański. Przedstawimy rozwiązania poszczególnych problemów - dodał. Odnoszę wrażenie, że KE usztywniła swoje stanowisko pod wpływem Komisji Weneckiej, która była konsultowana w tej sprawie w ostatnich dniach. Szkoda, bo była realna szansa na dalsze zbliżenie stanowisk - ocenił wiceminister.

Według Konrada Szymańskiego, Polska, chce rozwiązać kryzys z powodu odpowiedzialności za państwo, a nie z uwagi na rekomendacje instytucji międzynarodowych. Dlatego bez względu na opinię KE przedstawimy własne rozwiązania poszczególnych problemów - tłumaczył polski polityk.

Schetyna: Potrzebna kapitulacja Kaczyńskiego w sporze wokół TK

Do zakończenia sporu wokół TK potrzebna jest publikacja wyroku, zaprzysiężenie trzech sędziów TK i kapitulacja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w tym sporze - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna. Jeżeli polski rząd, polski prezydent, prezes Jarosław Kaczyński nie zmieni swoich relacji, swojego nastawienia do Komisji Europejskiej, a także - co może ważniejsze - nie zmieni stosunku do polskiego państwa, praworządności, prawa, konstytucji, to będziemy obiektem złej aktywności i polityki KE, która pokazuje, że w Polsce łamana jest praworządność - podkreślił polityk PO.

Jego zdaniem, aby spór wokół TK został w normalny sposób zakończony, potrzebna jest "kapitulacja Jarosława Kaczyńskiego, odejście od złych metod funkcjonowania, publikacja wyroku przez premier Szydło i zaprzysiężenie trzech sędziów TK prawidłowo wybranych w zeszłym roku". Zaznaczył, że wszystko jest w rękach Jarosława Kaczyńskiego.

(ug)