"Wotum nieufności to mało. W stosunku do ministra Macierewicza powinno się złożyć wniosek o Trybunał Stanu" - mówi, pytana przez słuchaczy o szefa MON, gość Kontrwywiadu RMF FM, była premier Ewa Kopacz z PO. Jej zdaniem Macierewicz "zrobił wielką krzywdę wizerunkowi polskiej armii i żołnierzom, którzy walczyli w Afganistanie, czy w Iraku i obniżył nasze zdolności obronne na zewnątrz". "To, co opowiadał o polskiej armii, mówiąc o wielkiej korupcji - miało się wrażenie, że Polski nikt nie jest w stanie w tej chwili obronić nawet przed najmniejszym atakiem" - mówi Ewa Kopacz.

Była premier pytana o aferę podsłuchową odpowiada, że sama chciałaby wiedzieć kto za tym stoi i dlaczego to się tak rozwinęło. Jeśli ktoś miałby mnie nagrywać przy moim obiedzie rodzinnym, gdzie ja sobie pozwolę na krytykę kogoś z ekipy rządzącej, to też nie wyglądałoby to ciekawie - uważa gość Kontrwywiadu.

Cytat

Jeśli ktoś miałby mnie nagrywać przy moim obiedzie rodzinnym (...) to też nie wyglądałoby to ciekawie

Dlaczego była premier nie wyjaśniła afery Amber Gold, hazardowej, czy prywatyzacji Ciech-u? Proszę o tym pamiętać, że przez rok byłam premierem - odpowiada Kopacz. Dodaje, że w wielu sprawach instytucje państwa się tym zajęły, a dzięki działaniom rządu PO-PSL setki tysięcy ludzi nie straciły swoich oszczędności. To wszystko bardzo szumnie nazywa się aferami. Słyszę afera podsłuchowa, hazardowa i za każdym razem jest to słowo "afera". Kiedy mówi się o SKOK-ach, gdzie jest to autentyczna afera wielomiliardowa, wtedy nasi koledzy z PiS mówią nie rozumiemy tego, tam się nic złego nie wydarzyło - komentuje polityk.

Cytat

Zapomnieliśmy o tym, że to ludzie są wyznacznikiem naszych działań

Ewa Kopacz, pytana przez słuchaczy o to, dlaczego Platforma przegrała wybory i straciła poparcie odpowiada: Zapomnieliśmy o tym, że to ludzie są wyznacznikiem naszych działań. Wydawało nam się już, że mamy na tyle dużo doświadczenia, że będziemy mogli z tym doświadczeniem uszczęśliwiać ludzi - uważa była premier. Dodaje, że warto słuchać ludzi i pewnie tego Platformie zabrakło.

Polityk pytana o okładkę "wSieci" i to, czy nie boi się zatrzymania przez ABW, lub CBA odpowiada, że okładki nie widziała i nie spodziewa się żadnego zatrzymania. Każdy uczciwy człowiek, który ma czyste sumienie, nawet jeżeli udawały mu się nawet złe rzeczy, ale nie ze złymi intencjami, raczej nie sądzę, żeby mógł się obawiać - mówi Kopacz.

Cytat

Najważniejsze jest to, żeby zrozumieć, że gdzieś się popełniło błąd, wyjaśnić sytuację i Kijowski to pewnie czyni

Zaproszenie lidera KOD na Kongres Kobiet stosowne? Ewa Kopacz odpowiada, że "panie, które uczestniczyły w Kongresie ,bardzo wnikliwie zapoznały się z zarzutami dotyczącymi niepłacenia alimentów". Każdy, kto ma taki obowiązek, powinien te alimenty płacić. Kijowski pewnie też uderzył się w piersi. Najważniejsze jest to, żeby zrozumieć, że gdzieś się popełniło błąd, wyjaśnić sytuację i Kijowski to pewnie czyni - komentuje gość RMF FM.

Ewa Kopacz odpowiada również na pytania o komisję ws. Amber Gold, walkę z PiS, działania na rzecz studentów i niepełnosprawnych oraz audyt.

Zobacz, jak była premier odpowiadała na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM