“Polacy święta niezmiennie spędzają w gronie rodziny. Ale coraz częściej już nie w Polsce, a w Niemczech, Anglii lub Irlandii” – pisze “Dziennik Polski”. “Model naszej emigracji w ostatnim czasie diametralnie się zmienia. Osoby, które wyjechały wcześniej i już się osiedliły, teraz sprowadzają do siebie rodziny” – mówi deomograf, prof. Krystyna Iglicka-Okólska.

Przyjazdów na święta wielkanocne z roku na rok jest coraz mniej - ocenia w rozmowie z “DP" Artur Kuśmier­czak, menedżer z firmy Agat, międzynarodowego przewoźnika jeżdżącego m.in. do Niemiec, Włoch i Anglii. Zamiast przyjeżdżać na te dwa dni, ludzie wolą poczekać do długiego weekendu majowego, okresu pierwszych komunii czy wakacji - tłumaczy.

“Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 roku poza krajem mieszkało blisko 2,2 mln Polaków, w tym 1,8 mln na terenie Unii Europejskiej. Najwięcej, bo około 640 tys. przebywało w Wielkiej Brytanii ponad pół miliona w Niemczech, a 115 tys. w Irlandii" - pisze “Dziennik Polski".

(mn)