Co czwarty Polak narażony jest na ciężką chorobę układu krążenia. Zawał, niedokrwienie serca, miażdżyca to najczęstsze przyczyny zgonów w naszym kraju. Dziennie z powodu tego typu schorzeń umiera więcej osób niż w wypadkach samochodowych. Specjaliści przekonują, że nie trzeba wiele, by uchronić się przed tymi chorobami. Wystarczy prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia.

Lista czynników, które wywołują choroby serca i naczyń krwionośnych jest bardzo długa. Nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowe stężenie cholesterolu, cukrzyca, nadwaga, otyłość, nieprawidłowe odżywianie, nadużywanie alkoholu, palenia papierosów i stresu to tylko kilka z nich.

Jak uchronić się przed śmiertelnie niebezpiecznymi schorzeniami? Specjaliści przekonują, że aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia wystarczy profilaktyka. Mniej alkoholu, rzucenie palenia i zmiana diety to czynniki ratujące serce. Do tego trzeba dodać trochę wysiłku fizycznego. Wystarczą spacery, bieganie, rowery, rolki lub narty i nasze samopoczucie będzie dużo lepsze. Zmiana stylu życia może uchronić nas przed ciężkimi schorzeniami układu krążenia - twierdzi kardiochirurg profesor Jerzy Sadowski, dyrektor Instytutu Kardiologii CM UJ. 

Bezpłatne badania podczas obchodów Dnia Serca

W niedzielę 30 września na krakowskim Rynku Głównym po raz 10. obchodzony będzie Światowy Dzień Serca. Przed ratuszem spotkają się najlepsi polscy kardiolodzy i kardiochirurdzy. Pacjenci będą mogli poddać się bezpłatnym badaniom.  Sprawdzane będą: ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu oraz wskaźnik masy ciała BMI. Będzie można wykonać również  EKG i "echo serca". Początek już o 10:30.   

Podczas zeszłorocznego dnia serca  krakowski rynek odwiedziło ponad 70 tysięcy osób. 2,5 tysiąca z nich poddało się badaniu glukozy we krwi, 3 tysiące zbadało sobie ciśnienie,  a specjaliści udzielili ponad 5 tysięcy porad.