RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Dziś premiera nowego modelu tramwaju dla Warszawy

Publikacja: Sobota, 12 czerwca (09:12) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Dzisiaj na ulice Warszawy wyjedzie nowy tramwaj - pierwszy ze 186 nowoczesnych pojazdów, które dotrą do stolicy do 2013 r. Tramwaje będą dostarczane do Warszawy etapami. Do końca tego roku przyjedzie ich łącznie 33, a do EURO 2012 po stolicy będzie ich już jeździć 120. Wszystkie nowe składy są niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w biletomaty i monitoring.

Nowy tramwaj włączony zostanie do ruchu uroczyście w paradzie dziewięciu tramwajów obrazujących ich ponad stuletnią warszawską historię. Nowy tramwaj, model 120Na przez producenta nazwany "Swing", pojawi się na czele parady, a zamknie ją model A z 1907 r., który był pierwszym tramwajem elektrycznym w Warszawie.

Tramwaje przejadą trasą: pl. Narutowicza, ul. Grójecka, pl. Zawiszy, al. Jerozolimskie, al. Zieleniecka, ul. Targowa, pl. Wileński, al. Solidarności, ul. Towarowa, pl. Narutowicza. Tramwaj zatrzyma się na przystankach: pl. Narutowicza (ok. godz. 14), pl. Zawiszy (ok. 14.05), Metro Centrum (14.10), Muzeum Narodowe (ok.14.12), Rondo Waszyngtona ok.14.18), pl. Wileński(14:26), Metro Ratusz Arsenał (ok.14.33), Okopowa (14.40), pl. Zawiszy (14.45), pl. Narutowicza (14.49).

186 nowych tramwajów kosztować będzie spółkę Tramwaje Warszawskie ok. 1,5 mld zł, z czego część jest dofinansowana z Unii Europejskiej.

Źródło: RMF24-PAP FB

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: