Marek Balawajder i Krzysztof Zasada zostali nominowani do nagrody Grand Press 2017 w kategorii „NEWS”. Dziennikarze RMF FM informowali o tym, że wskutek 20-minutowego opóźnienia przy składaniu dokumentów przetargowych, władze spółki Autosan pozbawiły firmę szansy na zdobycie zamówienia od armii, którego wartość wynosiła prawie 30 milionów złotych. Z kolei cała redakcja Faktów RMF FM została nominowana do nagrody, również w kategorii „NEWS”, za to, że jako pierwsi poinformowaliśmy o wypadku samochodu wiozącego premier Beatę Szydło w Oświęcimiu. Do zdarzenia doszło 10 lutego.

Zbyt późno złożone dokumenty

W sierpniu dziennikarze RMF FM Marek Balawajder i Krzysztof Zasada ujawnili kulisy przetargu na autobusy dla wojska. Na skutek opóźnienia władz spółki Autosan wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, firma została pozbawiona szansy na zdobycie zamówienia od armii wartego prawie 30 milionów złotych.

Autosan starał się o start w przetargu, jednak jego ofertę odrzucono, bo została złożona 20 minut po czasie. Co więcej, po tej wpadce władze spółki w żaden sposób nie walczyły o umożliwienie udziału w postępowaniu.

W efekcie do przetargu wystartował tylko jeden dostawca - niemiecka firma MAN - i to ona wygrała postępowanie. Za blisko 30 milionów złotych dostarczy polskiemu wojsku 26 dużych autobusów pasażerskich.

Według ustaleń RMF FM oferta sanockiej spółki była bardzo konkurencyjna - kosztowała o kilka milionów złotych mniej niż niemieckiego MAN-a.

Wypadek kolumny rządowej

10 lutego redakcja "Faktów" RMF FM jako pierwsza poinformowała o wypadku kolumny rządowej w Oświęcimiu z udziałem Beaty Szydło.

Kolumna trzech samochodów, w której pojazd premier Beaty Szydło jechał w środku, wyprzedzała fiata seicento. Jego kierowca przepuścił pierwszy samochód, a następnie zaczął skręcać w lewo i zderzył się z autem szefowej rządu.

W wypadku poszkodowane zostały trzy osoby - premier Beata Szydło i dwóch funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Laureatów poznamy wieczorem

Laureatów nagród Grand Press i Dziennikarza Roku 2017 poznamy dziś wieczorem. Gala finałowa odbędzie się w Warszawie w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Podczas wydarzenia poznamy również zwycięzcę konkursu Dziennikarz Roku 2017. To jedyna nagroda w polskich mediach, którą przyznają sami dziennikarze: redakcje prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. Nie ma tu jury, a o zwycięstwie decyduje liczba punktów uzyskana w głosowaniu redakcji.

Tytuł Dziennikarza Roku to wyróżnienie za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu.


(ł)