Jak nietypowo zwiedzać dawną stolicę Polski? Z Krakowską Mapą Skarbów, która jest już dostępna w sieci. Wskazuje nam ona nietypowe miejsca w Krakowie, o których wielu zwiedzających mogło nigdy nie słyszeć.

Na mapie zaznaczonych jest ponad 20 miejsc, które nie zawsze pokazywane są przez przewodników. Przy każdym punkcie znajduje się opis miejsca, do którego dołączona jest zagadka i zadanie do wykonania. 

Mapa jest papierowa, ale dzięki niej na zwiedzających czeka interaktywna zabawa. Rozwiązanie zagadki należy wpisać w specjalnie przygotowane kratki i następnie przepisać pełen adres strony internetowej do przeglądarki. Dzięki temu wejdziemy na stronę, która zdradzi nam nietypowe ciekawostki na temat miejsca, w którym się znajdujemy.

Udało nam się namówić autorów mapy na zdradzenie jedne z tajemniczych ciekawostek, które możemy poznać dzięki Krakowskiej Mapie Skarbów. Ludzie przechodzą obok tych skarbów i nie zwracają na nie uwagi. Chodzi o nóż, wiszący w przejściu Sukiennic, który związany jest z pewną tragiczną historią. Mówi ona o dwóch braciach, którzy budowali wieże Kościoła Mariackiego. Można zauważyć, że jedna z nich jest wyższa. Jeden z braci był bardziej pracowity i wyprzedził tego drugiego, budując wyższą wieżę. Mniej pracowity z braci rozgniewał się i zabił swojego bliskiego tym  to nożem. Dostrzegł jednak, że zrobił bardzo źle, więc postanowił sam się zabić, skacząc właśnie z Wieży Mariackiej lub dźgając się właśnie owym nożem. Ale to tylko legenda. Druga historia wiąże się też z dawnymi czasami, kiedy to złodziejom obcinano uszy. I ten nóż rzekomo ma przypominać o tym, żeby nie kraść, bo za taki czyn można stracić uszy - mówi Łukasz Kaliciński - współautor Krakowskiej Mapy Skarbów.


Krakowska Mapa Skarbów jest dostępna tutaj

(mn)