Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny został odwołany ze swojej funkcji - poinformował na Twitterze wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.

"Dziś został odwołany Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. Dziękuję Panu Dyrektorowi za wieloletnią pracę na rzecz polskich lasów" - napisał w mediach społecznościowych wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka. 

Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka oficjalnie potwierdził po południu odwołanie Andrzeja Koniecznego z funkcji dyrektora generalnego Lasów Państwowych. 

Odwołanie dyrektora generalnego Lasów Państwowych ze stanowiska ma miejsce ponad tydzień po publikacji Onetu na jego temat. Według portalu, "Andrzej Konieczny kupił od Lasów Państwowych 110-metrowy dom wart niemal 190 tys. zł, a zapłacił za budynek 9,4 tys. zł". Nieruchomość miał przepisać potem na syna. O sprawie pisała również "Gazeta Wyborcza". 

Nie podano jeszcze nazwiska nowego dyrektora generalnego Lasów Państwowych. 

Kim jest Andrzej Konieczny?

Konieczny to absolwent Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku leśnictwo. W 2004 roku otrzymał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Ukończył także studia podyplomowe Master of Business Administration University of Illinois we współpracy z Politechniką Lubelską oraz studia podyplomowe Finanse i Rachunkowość Przedsiębiorstw na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu w Białymstoku.

Z Lasami Państwowymi był związany od 1996 roku. W latach 2013-2014 jako nadleśniczy kierował Nadleśnictwem Białowieża.

W latach 2015-2018 był wiceministrem środowiska w rządzie Beaty Szydło. 

Dyrektorem generalnym Lasów Państwowych został w 2018 roku. Na to stanowisko powołał go 19 stycznia 2018 roku ówczesny minister środowiska Henryk Kowalczyk.