Dyplomatyczne niepokoje wokół amerykańskiej presji na Rosję i spiskowych teorii Prezydenta Białorusi, przygotowania do wyborów prezydenta Rzeszowa i rozwijanie akcji powszechnych szczepień - tak będzie zapewne wyglądał przyszły tydzień w polityce.

Prawdopodobnie czeka nas zaostrzenie sytuacji międzynarodowej, bo w najbliższych dniach dojdzie do ostatecznego wydalania dyplomatów: rosyjskich z Polski i Czech, zapewne też czeskich i polskich z Rosji, a także urzędujących w Moskwie dyplomatów USA. 

Wszystko to w związku z amerykańskimi sankcjami na Rosję, grupowaniem sił wokół Ukrainy i Morza Czarnego, a także odkryciem związków Głównego Zarządu Wywiadowczego Rosji (GRU) z zamachem terrorystycznym w Czechach, o których już jutro mają rozmawiać ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej. 

Możliwa jest też eskalacja napięcia na Białorusi, oskarżającej USA i pośrednio Polskę o przygotowywanie zamachu stanu.

Co czeka nas w polityce krajowej?

Państwowa Komisja Wyborcza zamknie jutro listę kandydatów na prezydenta Rzeszowa w wyborach zapowiedzianych na 9 maja.

We wtorek zbierze się Sejm. 

W środę i czwartek Izba Dyscyplina Sądu Najwyższego ma decydować o zatrzymaniu sędziego Igora Tuleyi i uchyleniu immunitetu sędziego Iwulskiego. Taką możliwość zaskarżyła do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Komisja Europejska, możliwe więc, że TSUE zdąży te działania zablokować. Jeśli tak - rządzący będą mieli poważny problem, a o Polsce znów będzie głośno. 

Opracowanie: