Dopiero do połowy przyszłego roku wszyscy mieszkańcy Warszawy mogą dostać zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Ustawa mówiła, że powinno to się stać do końca tego roku.

W stolicy wysłano zaledwie 150 tysięcy zaświadczeń z 450 tysięcy takich dokumentów.

Opóźnienie wynika z olbrzymiej skali operacji, bo w Warszawie jest blisko pół miliona zaświadczeń do wydania. To tyle, co w sześciu kolejnych dużych miastach łącznie.

Jak tłumaczy wiceprezydent Warszawy Jacek Soszyński, wystawianie dokumentu było możliwe tak naprawdę dopiero od lipca, po ostatniej nowelizacji prawa w tej sprawie. Jeśli ktoś jeszcze czeka na zaświadczenie i dostanie je później, to nie straci prawa do najwyższej bonifikaty - mówi Soszyński.

Nie ma znaczenia, kiedy mieszkańcy Warszawy otrzymają zaświadczenie, czy w 2019 roku, czy w 2020. Stawka bonifikaty w obu przypadkach nadal będzie wynosiła 98 procent, o ile mieszkanie, czy dom mieszkańca Warszawy znajduje się na liście nieruchomości w których przekształcono choć jeden lokal.

Miasto właśnie udostępniło taką wyszukiwarkę i zapewnia, że do połowy grudnia będzie można tam znaleźć wszystkie adresy przekształconych nieruchomości.

Opracowanie: