Pod hasłem "Prowadź mnie, Światło!" odbędą się w czwartek na Polach Lednickich obchody drugiej rocznicy śmierci ojca Jana Góry, dominikanina i duszpasterza, twórcy Spotkań Młodych "Lednica 2000". O. Góra zmarł nagle 21 grudnia 2015 roku podczas odprawiania mszy świętej.

Pod hasłem "Prowadź mnie, Światło!" odbędą się w czwartek na Polach Lednickich obchody drugiej rocznicy śmierci ojca Jana Góry, dominikanina i duszpasterza, twórcy Spotkań Młodych "Lednica 2000". O. Góra zmarł nagle 21 grudnia 2015 roku podczas odprawiania mszy świętej.
O. Jan Góra /Grzegorz Jakubowski /PAP

Ojciec Jan jest z nami duchem przez cały czas i myślę, że chciałby, aby tak właśnie było - bo on zawsze będzie w naszych sercach i naszej pamięci. Jesteśmy jego wychowankami i chcemy kontynuować jego dzieło i przekazywać innym te wartości, które w nas zaszczepił - powiedziała PAP Milena Szymczak ze Wspólnoty Lednica 2000.

Jak dodała, w jednej z sal w klasztorze dominikanów, gdzie spotykają się członkowie wspólnoty, znajduje się portret o. Góry. Zawsze, kiedy zdarzają nam się jakieś spory, a jest nas bardzo wielu, więc tak się czasem dzieje, zawsze wtedy patrzymy na niego na tym zdjęciu i on nam przypomina, że trzeba dążyć do zgody, do pojednania i stale szukać Boga - tłumaczyła.

Uroczystości związane z drugą rocznicą śmierci o. Góry przebiegać będą pod hasłem "Prowadź mnie, Światło!". Są to pierwsze słowa modlitwy, którą o. Jan Góra odmawiał najczęściej, i której uczył młodzież przyjeżdżającą na lednickie spotkania.

Obchody drugiej rocznicy śmierci dominikanina rozpoczną się na Polach Lednickich o godz. 17. adoracją Najświętszego Sakramentu. Następnie uczestnicy będą czytać i rozważać tekst o. Jana Góry. Pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka odprawiona zostanie także msza zakończona procesją przez Pola Lednickie. Uczestnicy udadzą się m.in. pod Bramę Ryba, stanowiącą integralną część spotkań lednickich. Uroczystości zakończy agapa, czyli wspólny posiłek.

W tym roku wszystkie osoby, które przybędą na Lednicę w rocznicę śmierci o. Góry będą mogły nabyć specjalne bombki, z których dochód wesprze budowę pieca w Domu Jana Pawła II na Polach Lednickich. Na bombkach znajdować się będzie napis "Kocham Was", napisany charakterem pisma o. Jana - podkreśliła Szymczak.

Charyzmatyczny duszpasterz młodzieży


Jan W. Góra urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. Był duszpasterzem akademickim, rekolekcjonistą, twórcą i animatorem ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą, twórcą Domu Jana Pawła II nad Lednicą. Był też autorem kilkunastu książek i licznych felietonów.

W 1966 roku wstąpił do zakonu dominikanów. Studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie, gdzie w 1972 roku złożył śluby wieczyste, a w 1974 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1981 roku uzyskał tytuł doktora teologii. Był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, potem duszpasterzem akademickim.

Znany jest przede wszystkim jako twórca i organizator dorocznych spotkań młodych na Polach Lednickich (Wielkopolskie), które odbywają się od ponad 20 lat. Każdego roku w Spotkaniach Młodych "Lednica 2000" uczestniczyło od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy.

Przyszłoroczne XXII Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się pod hasłem "Jestem". 

(mn)