Danuta Dmowska-Andrzejuk jest już oficjalnie kandydatką na ministra sportu: we wpisie na Facebooku poinformował o tym Mateusz Morawiecki. "Jak mało kto ma złote ręce do sportu" - napisał o utytułowanej szpadzistce szef rządu.

W nowym rządzie Prawa i Sprawiedliwości, powołanym po wyborach parlamentarnych z 13 października, funkcja szefa resortu sportu - z którego w nowej kadencji wyłączono turystykę - przypadła tymczasowo samemu premierowi.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o dwóch kandydatkach do objęcia teki ministra sportu, a w poniedziałek Onet doniósł, że według jego ustaleń w dwóch niezależnych źródłach nominację otrzymać ma właśnie Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Teraz premier Mateusz Morawiecki poinformował o jej kandydaturze oficjalnie.

"Przedstawiam Państwu kandydatkę na urząd Ministra Sportu. Utytułowana szpadzistka, silna i zdecydowana kobieta sukcesu, błyskotliwa rozmówczyni. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że Danuta Dmowska-Andrzejuk jak mało kto ma złote ręce do sportu. I oby tak pozostało! Cieszę się, że będziemy mogli współpracować w ramach Rady Ministrów" - napisał szef rządu na Facebooku:

Multimedalistka, zawodowy żołnierz, projektantka wnętrz, odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego

Danuta Dmowska-Andrzejuk urodziła się 1 marca 1982 roku w Warszawie, jest utytułowaną szpadzistką: w dorobku ma medale mistrzostw świata i Europy.

Największym jej sukcesem w sportowej karierze było tytuł mistrzyni świata, wywalczony indywidualnie w 2005 roku w niemieckim Lipsku.

W tym samym roku w węgierskim Zalaegerszeg sięgnęła również w drużynie po srebro mistrzostw Europy.

Później były jeszcze - wywalczone także drużynowo - srebrne medale mistrzostw świata i Europy w 2009 roku oraz złoto czempionatu Starego Kontynentu z 2010 roku.

Wielokrotnie triumfowała na krajowych planszach.

Z perspektywy czasu żałuje jedynie, że nie udało jej się nigdy wystąpić w igrzyskach olimpijskich. Po sukcesach w 2009 i 2010 roku Polki były liderkami światowego rankingu, ale wtedy drużynę zaczęły prześladować pech i kontuzje. Ostatecznie biało-czerwone nie zdołały wywalczyć kwalifikacji na igrzyska w Londynie w 2012 roku.

Na początku 2006 roku st. szer. Danuta Dmowska dostała etat w 3. Batalionie Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych w szeregach Grupy Sportowej Warszawa, a kilka miesięcy później obroniła pracę magisterską na stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego.

Później została jeszcze absolwentką Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania ze specjalnością: architekt wnętrz.

W jednym z wywiadów przyznała, że "te drugie studia były jakby rekompensatą za to, co zabrał mi sport".

"Początkowo myślałam o doktoracie na AWF, ale zrezygnowałam. Wybrałam coś, co lubiłam od dziecka, a więc rysowanie, malowanie, bo uznałam, że projektowanie wnętrz będzie doskonałym zajęciem po zakończeniu kariery sportowej" - opowiadała.

W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Danutę Dmowską-Andrzejuk - za zasługi dla rozwoju szermierki w Polsce i osiągnięcia sportowe - Złotym Krzyżem Zasługi.