Wielu katolików zadaje sobie pytanie: czy w piątek po Uroczystości Bożego Ciała obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? A może wierni na mocy dyspensy mogą spożywać tego dnia kiełbasy i kurczaki?

W tym roku Uroczystość Bożego Ciała wypada 8 czerwca. Jest to równocześnie początek kolejnego długiego weekendu, który dla wielu osób jest czasem rodzinnych oraz towarzyskich spotkań i popularnego grillowania.

Ci z wiernych, którzy przestrzegają przepisów postnych, często zadają sobie pytanie, czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso. Odpowiedź jest prosta. Tego dnia obowiązuje post, jak w każdy inny piątek. Jest jedno ale...

Biskup może udzielić dyspensy

Często zdarza się, że dyspensy wiernym udziela biskup ordynariusz danej diecezji. Tak jest tym razem chociażby w przypadku archidiecezji warszawskiej, gdzie dyspensy udzielił kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski.

"Mając na względzie, że piątek 9 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" - napisano w komunikacie na stronie diecezji, podpisanym przez kard. Nycza.

"Zachęcam, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego" - dodał metropolita warszawski.

Dyspensy udzielił też m.in. biskup diecezji warszawsko-praskiej.