Komandosi GROM-u mogą działać także w kraju. Użycie wojska może nastąpić w przypadku zamachu terrorystycznego, gdy siły policyjne nie zdołają zapanować nad sytuacją – uważa minister obrony. Ale czy GROM może być przydatny?

W sytuacjach nagłych decyzję o użyciu wojska podejmuje prezydent i w ciągu kilku minut żołnierze GROM-u mogą zostać wysłani do akcji. Tyle że GROM to jednostka do walki z terrorystami, a nie skutkami zamachów terrorystycznych – uważa poprzedni minister obrony Bronisław Komorowski.

GROM absolutnie nie jest wystarczającym narzędziem do likwidowania potencjalnego ataku terrorystycznego w Polsce, ponieważ w przypadku takich zamachów jak w Nowym Jorku czy w Madrycie nie ma miejsca na działanie sił specjalnych. Terroryści stosują inne metody.

Czy w wypadku ataku terrorystycznego w Polsce do akcji mogą wkroczyć komandosi z GROM-u? Zdaniem byłych dowódców jednostki - Sławomira Petelickiego i Romana Polko - nie, bo nie pozwala na to obecne prawo. Podobnego zdania jest szef MSWiA. Co innego mówi szef MON-u. czytaj więcej

Porywają, ale nie więżą nikogo, tylko jeśli biorą zakładników, to po to, aby razem z nimi stać się jedną wielką latającą bombą - tak jak było 11 września - i uderzyć samobójczo w jakiś obiekt - mówi Komorowski.

A wówczas najważniejsza jest sprawna i skoordynowana akcja ratunkowa, która zminimalizuje liczbę ofiar.

06:30