Do sądu wpłynęły dotąd cztery wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold spółki z o.o. Wszystkie dokumenty włożyli wierzyciele - poinformował wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Rafał Terlecki. Dodał, że jeden z wniosków został odrzucony ze względów formalnych. Terlecki poinformował też, że Amber Gold Spółka z o.o. nie złożyła na razie wniosku o ogłoszenie upadłości, choć 13 sierpnia firma na swojej stronie poinformowała, że podjęła decyzję o likwidacji.

Zobacz również:

Dwa wnioski wpłynęły do sądu w ubiegłym tygodniu, dwa kolejne dziś przed południem. Jak poinformował Terlecki niewykluczone, że pod koniec tygodnia może być ustalony termin ich rozpatrzenia przez sąd.

W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wszczął z urzędu postępowanie dotyczące wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego spółek, w których członkiem zarządu lub członkiem rady nadzorczej jest Marcin P., prezes Amber Gold. Takie postępowanie może zakończyć się ewentualnym wykreśleniem Marcina P. jako członka zarządu lub rady nadzorczej spółki - wyjaśnił. Dodał, że "jeżeli by się zdarzyło, że byłby jedynym członkiem zarządu, to wtedy sąd podejmuje decyzję, czy powołać kuratora do prowadzenia spraw tej spółki".

ABW analizuje zabezpieczone dokumenty

Prokurator Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poinformował dzisiaj z kolei, że "cały czas trwa analiza materiału dowodowego, który posiadają śledczy". Funkcjonariusze ABW przeszukali w ubiegłym tygodniu, na zlecenie prokuratury, 14 miejsc związanych z działalnością Amber Gold oraz OLT Express.

Śledczy zabezpieczyli dane teleinformatyczne oraz około 500 segregatorów, w których znajdowały się faktury, przelewy związane z działalnością poszczególnych firm, a także 57 kilogramów złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra.

Szelągowski poinformował, że dziś do godziny 11 do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wpłynęło łącznie 812 zawiadomień o przestępstwie od osób, które podejrzewają, że w związku z zawarciem umów o lokaty terminowe z firmą Amber Gold Sp. z o. o. dokonano przestępstwa doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 52 mln 386 tys. zł.

Prokuratura na swojej stronie zamieściła dziś szczegółowe informacje o sposobie składania zawiadomienia oraz o niezbędnych załącznikach do zawiadomienia. Informacje na stronie www.prokuratura.gda.pl.

W ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że prezes Amber Gold Marcin P. wraz z żoną Katarzyną kontrolują około 10 powiązanych ze sobą spółek (niektóre z nich są w stanie upadłości), m.in. Amber Gold Invest, Fundusz Poręczeniowy, OLT Express, OLT Express Regional, OLT Express Poland oraz Amber Gold Obsługa i OLT Cafe. Amber Gold sp. z o.o. to spółka matka grupy, inwestująca w złoto i inne kruszce działająca od 2009 r. Klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

W miniony piątek prokuratura w Gdańsku postawiła Marcinowi P. sześć zarzutów. Zastosowano wobec niego dozór policyjny i wydano zakaz opuszczania kraju.