Kolejnych czterech członków międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przestępstwami skarbowymi zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mężczyźni mieli unikać płacenia podatków i narazić Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Grozi im do 5 lat więzienia.

Przestępcy zatrzymani przez ABW zajmowali się fikcyjnym eksportem artykułów spożywczych do państw Unii Europejskiej. Pozwoliło im to płacić mniejszy podatek VAT, niż powinni. Wystawiali faktury na fikcyjne usługi transportowe i magazynowe. Dzięki temu chcieli wykazać, że towary zakupione w dużych polskich sieciach handlowych na zarejestrowane we Włoszech firmy trafiały poza granice Polski. W rzeczywistości były natomiast sprzedawane do krajowych hurtowni. W ciągu półtora roku Skarb Państwa stracił na tych oszustwach ok. 2 mln zł.

Zatrzymani zostali objęci dozorem policyjnym. Dostali także zakaz opuszczania kraju. Grozi im do 5 lat więzienia.

Oskarżonych jest już siedem osób

W całym śledztwie postawiono już zarzuty siedmiu osobom. Przeszukano siedziby firm na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Zabezpieczono należące do przedsiębiorstw dokumenty, komputery i telefony komórkowe. Zatrzymani zostali: właściciel firmy handlującej hurtowo artykułami spożywczymi, dyrektor jednej z firm spedycyjnych oraz właściciel włoskiej firmy, na którą rzekomo kupowano towar.

Cała trójka także może spędzić w więzieniu 5 lat. Mężczyznom grożą również wysokie grzywny.