Czworo dzieci – trzy dziewczynki i chłopiec – urodziło się dzięki częstochowskiemu programowi leczenia niepłodności metodą in vitro. Miejski program ruszył pod koniec ubiegłego roku.

Jest skierowany do małżeństw - mieszkańców Częstochowy - które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia. Każda z par, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymuje jednorazowe dofinansowanie do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 3 tysięcy złotych. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci.

W ubiegłym roku, do udziału w programie zakwalifikowano 12 par, w tym roku - już 15.

W wyniku realizacji ubiegłorocznego programu in vitro urodziło się czworo dzieci, w tym trzy dziewczynki. W ramach tegorocznego programu oczekujemy narodzin trójki dzieci - poinformował rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj. Dodał, że jedna z tegorocznych procedur zakończyła się ciążą bliźniaczą.

Sosnowiec też pomaga

Na doświadczeniach Częstochowy, która jako pierwsza w kraju wprowadziła program in vitro, wzorowany jest również pilotażowy program, który ruszył w Sosnowcu. Dofinansowanie sięga 80 procent kosztów, ale nie może wynieść więcej niż 3 tysiące złotych. W tym roku projekt ma objąć 20 par.

(edbie)